Estetik cerrahi alanında  yeniliklerin en önemlilerinden birisi de saç ekimi uygulamasıdır. Saç ekimi operasyonları birçok insanı psikolojik açıdan olumsuz etkileyen saç dökülmesi ve saçsızlık problemini büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Her yenilikte olduğu gibi saç ekiminin doğal saçlarla aynı düzeyde ekilebilmesi ve gelişebilmesi için bu uygulamanın geliştirilmesi gerekliydi. Günümüzden 15-20 yıl önce yapılan saç ekimleri insanları tatmin etmekten ve beklentileri karşılamaktan uzaktı. Saç derisinin balon yöntemi ile genişletilerek cerrahi bir operasyonla alınıp saçsız alana nakledilmesi, daha sonra saç köklerinin adacıklar şeklinde saçlı deri ile beraber nakledilmesi yöntemleri saç ekimi olmakla beraber doğallıktan uzak görünmekteydi.

Daha sonra geliştirilen teknikle alınan saçlı dokunun saç foliküllerine ve köklerine ayrıştırılarak nakledilmesi yöntemi (FUT) saç ekilen bölgede doğal görünümü sağlamıştır. Ne varki bu operasyonun da negatif yönleri bulunmaktadır.  Saçlı derinin alındığı donör bölgesinde yani ense kısmında kesi izi kalmakta. Saçlarını kısa kullanan kişilerde bu kesi izi belli olmakta ve rahatsız eden bir görüntü olmaktadır. Ayrıca ön saç çizgisi oluşturulurken tekli greftlerin ekilmesi gereklidir. Bu doğal bir görüntü için şarttır. FUT yönteminde greftlerin tekli  olarak ayrıştırılması zaman almakla birlikte ve bistür ile ayrıştırma yapılırken saç köklerine zarar verme ihtimali vardır.

Son yıllarda ülkemizde de uygulanmaya başlanan FUE yöntemi ile saç ekiminde doğal görüntü çok büyük oranda sağlanmıştır. Saç folikülleri mikro motor adı verilen cihazların ucuna takılan 0.5 – 0.7 – 1 veya 1.2 mm punchlar ile alınmakta ve ekilecek bölgeye göre tekli , çiftli greftlere ayrılarak açılan kanallara nakledilmektedir. Punch uçlarının çapları saç ekimi yapılacak kişinin saç teli kalınlığına göre değişiklik gösterebilir. Eğer tekli greftler alınmak isteniyorsa 0.5 veya 0.7 mm lik punch lar kullanılmaktadır.

Saç ekimi yaptıracak kişilerin saç ekimi işleminden önce uygulamayı yapacak uzmana kaç mm lik punch kullanacağını sormasında fayda vardır. Küçük çaplı punchların kullanılması saç köklerinin alındığı bölgedeki yara izlerinin çabuk  iyileşmesini sağladığı gibi alınan greftlerin tekli olmasını ve daha doğal görünmesini sağlar.

Saç ekiminin 2.aşaması olan saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması da çok önemlidir. Saç kanallarını açacak uzmanın bu konuda tecrübeli olması gereklidir. Açılacak kanalların sizin doğal saç çıkış açınızla aynı açıda ve sıklıkta açılması gereklidir. Halk arasında çim kafa diye tabir edilen saç ekimlerinin bir çoğunda açılan kanalların saçın çıkış yönünün aksine yukarıya doğru ve orantısız sıklıkta açılması bu sonucu oluşturur.

Saç ekimi yaptıracak her kişi saçlarının çok sık olmasını haklı olarak talep etmektedir. Ancak saç sıklığı sizden alınacak greft sayısına , sizin doğal saç sıklığınıza ve ekim yapılacak saç derisinin durumuna göre oranlanmalıdır. Çok sık yapılan ekimlerde saç derisi ekilen kökleri yeterince besleyemez ise ekilen saçlar kaybedilebileceği gibi saç derisinde renk değişimleride olabilmektedir. Bu nedenle bu konuda kararı uzmana bırakmanızda fayda vardır.

Saç ekiminde ön saç çizgisinin kesinlikle tekli greftlerden oluşması gereklidir. Tekli greftlerin sonrasında geriye doğru gidildikçe çiftli ve üçlü greftler kullanılır. Saç ekimi yaptırmadan önce bu teknik detayları uzmanınızdan öğrenmeniz yapılacak saç ekiminin başarılı olmasını ve doğal görünmesini sağlayacaktır.

Saç ekiminde doğal görünümü sağlayan en önemli bölge ön saç çizgisidir. Ön saç çizginizin mimik ve alın çizgilerinizin bittiği noktadan itibaren başlaması gereklidir. Çok aşağıdan yapılan saç çizgileri doğal görünmeyeceği gibi açık alanı fazla olan kişilerde, alınmış olan belli sayıdaki greftlerin orantılı kullanılmamasına ve gerilere doğru saçın seyrek olmasına yol açmaktadır. Unutmayalım ki alınabilen greft sayısı kısıtlıdır. Saç köklerinin alındığı ense kısmında seyreklik oluşmaması için tek veya daha faza operasyonla da olsun ortalama 4-5 bin saç kökünden fazla alınmaması tavsiye edilmektedir.

TEILEN
Sonraki İçerikKadınlarda Saç Dökülmesi

1 YORUM

  1. ben 38 yaşındayım ve saç ekimi düşünüyorum. tam karar verdiğim anda sizinde anlattığınız gibi çim kafa olmuş biri ile karşılaştım. inanın ekimden soğudum. hemen vazgeçtim. bu olayın üstünden 6 ay kadar geçmesine rağmen hala çok korkuyorum. tabiki tüm merkezler böyle yapıyor demek değil bu ama. insan genede korkuyor. ekimlerinden memnun olanlar varsa nerede ekim yaptırdıklarını yazabilrler mi acaba?

CEVAP VER