Saç ekimini gerçekleşmende etkili olan tarafları genel olarak iki başlığa ayırabiliriz. Saç ekimini gerçekleştiren uzman ekip ve saç ekimi gerçekleştirilen kişi. Doğal sağlıklı yeni saçlara sahip olmak istiyorsanız, her iki tarafında işini ve görevlerini hakkıyla yerine getirmezi gereklidir. Sitemizdeki farklı sayfalarda ekibin kalite tecrübesinin ne kadar önemli olduğu üzerinde durmuştuk. bu yazımızda da saç ekimi yaptıran kişinin neleri yapması gerektiği üzerinde duracağız.

Saç ekimini bayrak yarışı olarak düşünebilirsiniz. İlk yarışmacı parkuru ne kadar başarılı tamamlarsa tamamlasın, ikinci yarışçı bu bu başarıyı devam ettiremezse sonuç beklendiği gibi olmaz. Saç ekimi bir ekip işidir ama saç ektiren kişi de bu ekibin içindedir.

Öncelikle saç ekimine gelmeden önce yapması gereken hazırlıklardan bahsedelim. Saç ekimi yaptıracak kişi eğer sigara kullanıyorsa birkaç gün hatta 1 hafta önceden v saç ekiminden sonra sigara kullanımına en azından ara vermelidir. Gerek kandaki oksijen gerekse doku iyileşmesini etkilediği için sigara kullanımı önemlidir. Saç ekimi sonrası yeni ekilen saç kökleri ve saç derisinin iyileşme sürecinde bol oksijene ve içerik olarak zengin nitelikli bir kana ihtiyacı vardır. Özellikle saç kökleri mevcut yerlerinden alındıktan ve yeni yerlerine nakledilme işlemini beklerken şok oksijen yetersizliği yüzünden canlılıklarını kaybedebilmektedir. Bu gözle görülmeyen ancak saç ekimi sonrası ekilen sayıdaki saç köklerinin çıkmamasındaki en önemli sebeplerden biridir. Eğer saç ekiminizi gerçekleştiren ekip tecrübeli ve işinde uzmansa saç köklerini dışarıda çok bekletmeyecek ve bu süreçte saç köklerini besleyici ek solüsyonlar kullanacaktır. Ama saç ekimi sonrası bütün beslenmeyi sizin mevcut kanınız yapacağı için devamlı olarak zengin ve nitelikli olması sizin faydanıza olacaktır.

Saç ekimi sonrasında destek olarak saç tedavisi yapılması. Aslında olarak saç dökülmesi olan kişilerin normalde de yaptırması gerekli olan destek tedavilerinin saç ekimi sonrasında da yapılmasında fayda vardır. Buna örnek olarak direkt olarak napaj yöntemiyle dermetolog tarafından kan analizleri sonucu kişiye özel olarak uygulanan saç mezoterapisini ve saç prp tedavisini örnek verebiliriz. Bu tedaviler saçlı derinin içine enjekte edilmekte ve masajla saçlı deriye uygulanmaktadır. Bunun haricinde doktorunuzun önereceği ağızdan alınan veya sprey olarak uygulanan ilaçlarıda kullanabilirsiniz. Bu tedaviler herkeste farklı yüzdelerde sonuçlar verebilir ama saç derisine ve saç köklerine faydalı oldukları uzmanlar tarafındanda kabul edilmektedir.

Saç ekimi sonrası doktorunuz tarafından verilen ilaçları da düzenli olarak kullanmalı herhangi bir enfeksiyona yol açmadan saç dokusunun iyileşme sürecini hızlandırmalısınız.

İlk saç yıkamanız sonrası sizin bireysel olarak daha sonra yaklaşık 10 gün boyunca yapacağınız saç yıkaması da önemlidir. Özellikle kabuklanma ve yıkamanın 3 veya 4. günü olamsına rağmen kabuklanma bitmediyse saç ekiminizi gerçekleştiren doktordan destek alamanız faydalı olacaktır. Ekilen köklerin saç derisine yerleşme ve tutunma süresi 5 güne kadar devam etmektedir. Bu süre içerisinde saç köklerini kaybetme ihtimali yüksektir. Eğer saç ekiminizi bulunduğunuz şehirde yaptırdıysanız, saç yıkamanız için hergün doktorunuzdan destek alamnız faydalı olacaktır. Eğer zamanınız varsa ilk saç yıkamanızı saç ekiminin dördüncü günü yaptırmanız riski azaltacaktır.

Saç ekimi sonrası ilk bir iki gün saç ekilen bölgenizi darbelerden korumanız gereklidir. Açılan kanallar yerleştirilen saç köklerinizi mevcut saçlı deriye tutunacağı zamana kadar ( ortalama 5 gün) orada tutan tek şey kan pıhtısıdır. Herhangi bir darbe veya yaralanma esnasında yerinden çıkabilirler.

Uyurken veya istirahat ederken ilk günler sırtüstü yatmanız ve yeni saçlarınız sürtünmesini ve darbeye maruz kalmasını engellemelisiniz. Bunun için genelde şöförlerin kullandığı boyna takılan şişme yastık kullanabilirsiniz.

1 YORUM

  1. bazı merkezlerde ekim sırasında tedavi yapıyomuş. prp tedavisi galiba? bu daha mı iyi acaba? yani ekilen saçların daha çabuk ve sağlıklı çıkmasına yardımcı mı oluyo? öleyse daha iyi bence onu da ekim sırasında aradan çıkarılmış olur. bir de bunun için ayrıca fiyat ödemek gerekiyor mu acaba? yanıtlarsanız çok sevinirim.

CEVAP VER