Saç ekimi düşünce aşamasından başlayarak, saç ekimi sonrası saçların çıkma zamanına kadar ciddi ve sabırlı olunması gereken bir süreçtir. Bu bir yılı bulan süreçte iki taraf bulunmaktadır; saç ekimini yapan ekip ve saç ekimi yapılan hasta. Saç ekiminin başarılı olması için her iki tarafa da görevler düşmektedir. Saç ekimi yapılan hasta hemen saç saç ekimi öncesi süreçten, saç ekimi sonraki 1 aylık süre içerisinde yaptıkları yapmadıklarıyla sorumludur.

Saç ekimi öncesinden eğer sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmalı veya azaltmalıdır. Sigara doku iyileşmesini geciktirmekte ve kandaki oksijen miktarını etkilediği için kanın kalitesini düşürmekte bu da yeni nakledilen saç köklerine zarar vermektedir. Peki, sigara içen kişiler saç ekimi yaptırmamalı mıdır? Tabi ki yaptırmalıdır. Ancak saç ekimindeki basarı oranının artması için en azından bir süreliğine de olsa bu fedakârlığı göstermeleri kendi menfaatlerine olacaktır. Saç ekimi sonrasında ilk uç gün yeni nakledilen saç köklerinin herhangi bir darbeye yâda sürtünmeye maruz kalmaması gereklidir. Unutulmamalıdır ki saç köklerini yeni yerlerinde tutan sadece kan pıhtısıdır. İlk uç gün içerisinde yerinden çıkan saç telleri çok büyük ihtimalle köklere beraber çıkar bu da o kökün kaybedildiği anlamına gelir.

4. günle başlayan saç yıkama işlemini büyük bir titizlik ve hassasiyetle uygulamak gerekir. Yıkamanın ilk haftası sonunda herhangi bir yara veya kabuk kalmamalıdır. Deve eden bir kabuklarıma varsa mülakat uzmanla irtibata geçmek gereklidir. Aşırı kabuklanma sonrasında bulunduğu bölgedeki saç köklerini yerinden çıkarabilir.
Saç yıkamasının sona ermesiyle yeni ekilen saç telleri dökülmeye baslar ve süreç bir ay kadar devam eder. Saç dökülme yoğunluğu kişiye göre değişir, saçların hepsi dökülebileceği gibi bir kısımda dökülebilir, her ikisi de normaldir. İlk 15 günlük süre içerisinde aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan kaçınmalıdır. Kan basıncını artırıcı yoğun ve ağır sporlardan kaçınmak gereklidir. donör alanın enfeksiyona karsı hassasiyeti dolayısıyla dikkat etmekte fayda vardır. Saç ekiminden 2 ay sonra eğer doktorunuz tavsiye ettiyse yeni saç çıkışını hızlandırıcı mezoterapi veya saç Prp tedavisini uygulatmanız saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı çıkmasına yardımcı olacaktır.

Saç ekimini yapan ekibe düşen görevler; Saç ekimi operasyonunun bütün süreci çok önemlidir ve hassasiyetle uygulanması gerekmektedir. Biz bu yazımızda özellikle nakledilen saç köklerinin yeni saç teli üretmemesine sebep olacak hatalar üzerinde baslıklarla duracağız.

Saç köklerinin donör alandan çıkarılması, Fue saç ekiminin adını aldığı ve en hassas uygulanması gereken aşamadır. Saç köklerinin sizin saç teli kalınlığına göre en uygun olan fue iğnesine alınması gereklidir. Saç köklerinin etrafındaki yağ dokusuyla beraber alınması gereklidir, çok düşük çaplı iğnelere saç köklerini almaya sakıncalı olabilir. Petriler üzerinde gördüğünüz saç telleri eğer iğne doğru açıyla ve doğru derinlikte saç derisine batırılmadıysa saç kökleri olmadan çıkmış olabilir bu durumda nakledilen sadece saç teli olur kökü değil. Bu durumda sizin saç ekiminden sonra gördüğünüz saç telleri döküldükten sonra tekrardan çıkmayacaktır.
Saç kökleri donör alandan çıkartıldıktan sonra dış ortamda fazla bekletilmemelidirler. Şok oksijen eksikliğinden dolayı saç kökleri canlılığını kaybedeninin ve nakledildiği yeni yerlerinde saç teli üretmeyebilirler. Yapılan bir araştırma da oda sıcaklığında bekleyen saç köklerinin her 1 saatte %10 unun canlılığını kaybettiği iddia edilmektedir. Saç köklerinin dış ortamda beklerken soğuk zincirinde tutulması ve en kısa sürede yeni yerine nakledilmesi saçların sağlıklı ve size söylenen sayı adedinde çıkmasını sağlayacaktır.

Saç ekimi yaptıracak kişilerin en fazla yanıldığı noktalardan biri de burasıdır. Yüksek sayılarda saç kökü nakledilmesinde ısrar ederek toplam saç ekim süresinin uzamasına sebep olmakta, bu da kaybedilen saç kökü sayısını artırmaktadır.

Fue iğnesi ile saçlı deriden çıkarılan saç kökleri açık alana nakledilirken pensetler ile tutulmaktadır. Bu esnada uzmanın saç kökünü bulunduğu kısımdan değil saç telinden tutması ve köke zarar vermeden tek hamlede uygun genişlikte açılan kanala kökü yerleştirmesi gerekir. Bu aşamada zarar gören saç kökleri nakledilse bile saç teli üretmeyebilirler.

Saç ekiminlerinde en büyük sorunlardan biri de nakledildiği iddia edile sayıdan daha az miktarda saç teli çıkmasıdır. Bunun iki nedeni olabilir ya sizi söylenen sayıda saç ekilmemiştir ya da saç kökleri bahsettiğimiz aşamalardan herhangi birinde zara görmüştür ve saç teli üretememektedir.

5 YORUMLAR

  1. benim ekimim 5 ay kadar önce oldu. ekim sonrasında herhangibir darbe sürtme de olmadı. ne söylendiyse yaptım. ancak hala ekilen saçlarımın hepsi çıkmadı. acaba dediğiniz gibi hatalı bir ekim mi oldu. ya da daha zaman mı lazım. bilemedim.

  2. ben 10 sene once ektirdi.ekilen saclar cikti ama olanlar dokuldu..yagli bir teniniz ve ince sac telleriniz varsa yaptirmayin ben ce.iki kere ektirdim bir de kafamin arkasinda iki dikis izi kaldi.simdi ise onlari sildirmeye calisiyorum..paraniza yazik etmeyin.kellik de guzel.bol bol spor yapin daha iyi,,

CEVAP VER