Saç ekimi uzmanları, saç ekimin en önemli kriterin ekim yapılacak bölgeyle saç kökünün alındığı bölgenin bir birine oranı olduğunu söylüyorlar.

Uzmanların saç ekimi ile ilgili uyarıları şu yönde, saçın 3/1 oranına tekabül eden saç dökülmelerinde saç ekimi operasyonları ile elde edilecek estetik sonuçlar çok iyidir.  Daha geniş bölgeye sahip saç dökülmelerinde bölgenin genişliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak elde edilen estetik görüntünün başarı oranı gerilemekte ve ekim operasyonunda sonra elde edilen saçlar daha da seyrekleşmekte.

Uzmanlar saç ekiminde ekim yönünün, yoğunluğunun ve hücrelerin dağılımının estetik görünümü etkilediğini vurguluyorlar.

Saç ekimi uzmanlarının saç dökülmesinin sebeplerini ve saç ekimine dair yaptıkları açıklamalar ise şu yönde.

Saç dökülmesinin sebepleri DNA, kullanılan ilaçlar, protein ve çinko eksiklikler, ateşli hastalıkları, stres, anemi ve hormonal bozukluklar, gebelik dönemi ve sonrası ve menopoz dönemi ve bunların dışında saç kozmetik ürünlerinin de jöle, sprey gibi ürünlerinde büyük rol oynamaktadır diye vurgulamaktadır. Saç kozmetik ürünleri saçlarımıza sertlik vermektedir ve bu ürünler saçlarımızda bulunan keratin molekülünün yapısına uygun değildir. Bu nedenle saçlarımızda dökülmeler oluşmaktadır.

Saç hücrelerinin ömrü genetik olarak şifrelenmiştir. Dökülen saç köklerinin ömürlerinin kısa olduğu düşünülür. Bazı ilaçlarla dökülmeye başlayan saç köklerinin hücrelerinin ömrü uzatılmaya çalışılmaktadır. Fakat bu ilaçlar sadece kullanıldığı dönemde kısmen etkili olur ve bırakıldıktan sonra saç kökleri eski haline geri döner ve dökülme kaldığı yerden devam eder.

1 YORUM

  1. Emeğinize sağlık hocam.

    Gerçekten iyi bir yazı yazmışsınız arkadaşlar bu yazıdaki bütün her şeye dikkat etmeniz sizin açınızdan büyük önem taşıyor.

CEVAP VER