Son yıllarda Türkiye’deki saç ekim merkezlerinin çoğu tarafından tercih edilen saç ekim yöntemi fue dir. Fue tekniğinde greftlerin alımı esnasında çoğu merkez ve uzman mikro motor kullanılır. Fue motoru dairesel olarak dönen ve dakikada 4000 devir yapabilen bir cihazdır. Ucuna takılan çapları 0.5 mm ile 1.5 mm arasında değişen iğnelerle saç folikülleri alınır.

Greft alımı esnasında cihaz uzman tarafından ayakla harekete geçen bir pedal ile kullanılır. Devir hızının ayarlanması önemlidir. Çok yüksek devirler saç dokusuna ve ve kılcal damarlara zarar verebilir. Uzman tarafından hastanın saç teli kalınlığına göre iğne çapı ayarlanır, saç kökünün bulunduğu derinliğe göre de iğnenin uzunluğu ayarlanarak kökler çıkarılırken saç dokusuna zarar vermeden uygun derinliğe kadar ineren saç kökleri koparılmadan greftler çıkarılır.

Fue motorlarının riskli tarafı tecrübeli bir uzman tarafından saç telinin çıkış yönüne göre kullanılmadığında saç kökleri parçalanabilir ve bu kökler nakledildikten sonra saç teli üretmeyebilirler. Tek seansta alınan greft sayısı yüksektir.

Bunun yanısıra bazı uzmanlar hareketli fue motoru yerine sabit iğne veya punch kullanmaktadırlar. Bu teknikte köklerin zarar görme ihtimali daha azdır, ancak bir seansta alınabilecek greft sayısı azalmaktadır.

Kullanılan ekipman ne kadar farklı da olsa önemli olan saç ekimi yapan uzmanın tecrübesi ve bilgi birikimidir.

CEVAP VER