En sık kullanılan ve tercih edilen saç ekimi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Saç ekimi işlemlerinin, uygulamalarının ve operasyonlarının gelişimleri ile birlikte kellik yani saç dökülmesi son yıllarda tamamen sorun olmaktan çıkmış bulunmakta. Saç seyrekleşmesi, belirli bir bölge veya tamamen saçsızlıktan yani saç dökülmesi ile gerçekleşen kellikten şikayetçi hastaların saç analizi ve gerekli tetkikler yapılarak muayeneler gerçekleştirildikten sonra saç ekim yöntemine karar verilmektedir. Saç ekim uygulamasından sonra hasta normal hayatına eskisi gibi morali yüksek ve kendine güvenli bir biçimde devam etmeye başlar ki bu çok güzel bir duygudur. insanın 15’li 17’li yaşlardaki saçlarına tekrar kavuşması çok güzel ve inanılmaz bir mucize diyebiliriz.

Saç Ekimi Teknikleri ve Yöntemleri

Öncelikle belirtilmesi gereken husus, her saç ekim yönteminin her hastaya ve her saç yapısına uygun olmadığıdır. Buna bağlı nedenlerle yapılacak analizler ve tetkikler sonucunda hangi yöntemin kullanılması gerektiğini uzmanınızla birlikte karar vermeniz en doğru seçim olacaktır.

Saç ekim merkezlerine gidip ben şu saç ekimi yöntemini istiyorum bana bu yöntem ile tedavi uygulayın demeniz mümkün değildir saç ekimi yöntemleri yukarıda anlatıldığı gibi belirlenmektedir.

FUE Yöntemi

FUE (Foliküler Ünite Extraction) Yöntemi ile saç ekimi vücudun göğüs, sırt gibi aska bölgelerinden ve kafanın arka kısmında olan ense bölgesinden saçların tek tek alınıp saç olmayan alanlara nakledilme işlemidir. Zaten saç ekimi de organ naklinde bir hastadan diğer hastaya yapılmasına benzer tek fark saçlar kişinin kendinden alınarak ve gerekli bölgeye nakil edilerek ekim yapılmasıdır.

Folikül çıkartma işleminden önce saç köklerinin alındığı alandaki saçlar yaklaşık 1mm olacak şekilde kısaltılarak ve saç köklerinin 0.9 – 1mm’lik çok ince özel iğneler ile tek tek alınmasıyla işlemi gerçekleştirilmek için uygulamaya hazırlanılır.

Diğer yöntemden farklı ve en önemlisi kafanın arka kısmı yani ensede dikiş izinin oluşmaması ve iyileşme düzeyinin daha hızlı olması ve sağlıklı güzel sonuçlar vermesidir.

Saç köklerinin alınmasına öncelikle ense bölgesini tıraş ederek başlanılır. Lokal anestezi altında saç ekim yapılacak olan alan uyuşturulur. Başın arka kısmındaki yani ense bölgesindeki saç kökleri tek tek toplanır ve özel bir solüsyonda bekletilir. Slit adı verilen ince uçlu aletlerle saç kanalları açılarak operasyona başlanır. Bu uygulama saç köklerinizin yönünün, sıklığının ve görünümünün doğal olmasını sağlayacaktır. Açılan saç kanallarına toplanan kökleri yerleştirme işlemi başlar.

Alınan köklerin yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra saçın arka kısmına pansuman yapılır. Tüm bu işlemler ortalama olarak 4 – 6 saat sürmektedir. Saç ekim sonrası hastanın 10 gün gibi bir süre içerisinde devam edecek bir bakımı vardır. Saç yıkama talimatı uzman tarafından hastaya detaylı aktarılmaktadır.

 

FUT Yöntemi

FUT (Foliküler Ünite Transpalantasyonu) yöntemi, saç köklerinin kafanın arka kısmı yani enseden bir şerit halinde alınarak mikroskoplar altında foliküler ünitelere ayrıştırılması ve daha sonra saç ekim uygulamasının yapılması işlemidir.

Sadece köklerin alınacağı alan olmak üzere küçük bir alan tıraş edilerek hazırlanır. Saç köklerinin alınacağı bölgede foliküler ünite sayısı belirlenerek alınması gereken saç adeti detaylı olarak hesaplanır.

Daha sonra bölgenin lokal anestezisi yapılarak uyuşturma sağlanır. Şerit, tek bisturi yöntemi ile çıkarılarak estetik bir dikişle kapatılır ve dikiş izi görünmez.

Daha sonra devamında o bölgenin lokal anestezisi yapılarak uyuşturma sağlanır. Şerit, tek bisturi yöntemi ile çıkarılarak estetik bir dikişle kapatılır ve dikiş izi görünmez.

Alınan şerit mikroskop alıntın “Greft” adı verilen foliküler ünitelerden oluşan parçacıklara ayrılırlar.

Bu esnada saç ekilecek alanın anestezisi sağlanarak saç köklerinin yerleşeceği kanallar uzman doktor taraşından yönlenmelerine dikkat edilerek doğru dağılım ve açıyla hazırlanır. Bu kanalların açılması ile birlikte kanalların yönü ve yerleşimi uygulamanın doğal görünmesi açısından en önemli aşamasıdır ve kesinlikle işlemi gerçekleştiren uzman doktor ve deneyimli ekipler tarafından yapılmalıdır.

Foliküler ünitelerin hazırlanması ve bu kanalların açılmasından sonraki aşama ise saç köklerinin uzman doktorlar tarafından yerleştirilmesidir.

TEILEN
Önceki İçerikFue
Sonraki İçerikMikro motor ile FUE saç ekimi

2 YORUMLAR

  1. merhaba,
    ben 5 yıl önce fut yöntemi ile saç ektirdim ama memnum değilim. şimdi fue yöntemiyle saç ektirmeyi düşünüyorum, bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar varsa tavsiyelerine ihtiyacım var…

  2. fut artık eskilerde kaldı. feu çıktıktan sonra fut yaptıran olmaz diye düşünüyorum. saç ektiricem diye kimse kafasının arkasında koca izle gezmek istemez heralde. yanlış mı düşünüyorum.

CEVAP VER