Ülkemizde saç ekim yöntemi olarak fue tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır. Operasyon sürecinde ve saç ekimi sonrasında fut yöntemine göre konforlu bir uygulama olduğu için saç ekim hastaları tarafından da tercih edilmektedir. Fue tekniği adını kökleri çıkarmak için kullanılan mikro motordan almaktadır. Bu motor dairesel olarak dönen, dakikada 3500-4000 devir yapabilen bir cihazdır.

Asıl hassas nokta bu cihaz kullanılırken ucuna takılan iğnenin kaç mm olduğudur. Fue motorunun ucuna 0.5 mm ile 1.5 mm arasında değişen çaplarda boru şeklinde iğneler takılır. İğnenin çapına göre bir dokunuşta alınacak greft sayısı belirlenir. Saç telinin kalınlığına ve bir kökten kaç saç teli geldiğine göre uzman iğnenin çapını değiştirebilir. İnce uçla çalışmak zordur, ancak aynı donör sahasından 0.7 mm ile 1.5 mm kullanılarak alınan kök sayısı oldukça farklıdır. İnce uçla daha fazla kök alınabilir. Aynı zamanda köklerin alındığı alandaki iyileşme süreci daha hızlıdır.

İnce uçlarla alınan saç kökleri genelde 1 li ve 2 li olmaktadır. Nadiren 3 lü olabilir. Bu da nakledilen bölgede daha bir doğal görüntü verir. 1.2 mm ve üzeri iğnelerle alınan kökler genelde 2-3 ve 4 lü olmaktadır, bu köklerin özellikle saç çizgisi oluşturulurken tekrardan 1 li ve 2 li greftlere ayrılması gereklidir.

Fue motoru ile saç kökleri alırken motorun dakikadaki devir sayısı da önemlidir. Çok yüksek devirlerde çalışmak saç derisindeki kılcal damarlara zarar görebilir. Fue tekniği ile saç ekimi yaptırmak istiyen kişiler kullanılan ekipman ve kullanacak uzmanın tecrübesi hakkında detaylı bilgiler almalıdır.

CEVAP VER