Eskiye oranla artık günümüzde saç ekimi yaptırmak daha kolay bir uygulama haline gelmiştir. Saç dökülmesi ve kel kalmayı kader olmaktan kurtaran bu mucizevi operasyon, bu sorunu yaşayan kişileri büyük bir problemden kurtarıyor da denilebilir. Artık gelişen teknoloji ile basit ve günlük hayatı etkilemeyen bir uygulamadır saç ekim ameliyatı. Gerekli durumlarda belirli aralıklarda birkaç seans da uygulanabilmektedir saç ekimi uygulaması. Buna değişmişken, merak edilen bir konu da daha önce FUT sistemi ile saç ekimi yaptıran bir hastaya FUE tekniği ile tekrar saç ekimi uygulanıp uygulanmadığıdır.

İşin aslına bakacak olursak önemli olan, sadece kafanızın arka kısmı yani ense bölgenizden saç alınabilecek bir bölgenin bulunmasıdır. Yapılan önceki FUT izinin çevresinde ve kulak üstü kısmında greft elde edilerek operasyon yapılmaktadır. Diğer yandan FUE yönteminde kullanılan motor uçları yani punchlar 0,6 – 0,7mm çapında olduğundan dolayı kafanın arka kısmı olan enseden dokuya zarar vermeden kullanılan ve iz bırakmadan gereken miktarda greft alınması bu operasyonlarla mümkün oluyor. Şöyle ki her iki teknikte de canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmemektedir. Ve aslında aralarındaki fark, saçın buradan alınma şekli oluyor. Kullanılan tekniklerden biri olan FUT tekniğinde, kafanın arka kısmında iki kulak arasında saç alınan yerde çizgi şeklinde bir iz kalmaktadır. Fakat FUE yönteminde ise arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmıyor. Kimi hastalarda her iki teknik bir arada kullanıldığı olabiliyor.

Örnek verecek olursak FUT tekniğinde, ense üzerinde bulunan sağlıklı saç bölgesinden saçlı deride gerginlik yaratmayacak ölçüde ip şeklinde bir deri parçası saç köklerinin açısına dikkatle çıkartılmaktadır. Ardından bu deri parçası mikroskop altında 1,2 ya da 3,4 saç kökü içeren saç greftlerine ayrılıyor. Bu alan cerrahi dikiş ile onarılır. Bu kısımdaki saçlar ile kapatılacak ince çizgi şeklinde bir iz oluşmakta. Buna karşılık FUE tekniği FUT tekniğinden daha sonra geliştirilen saç greftlerinin özel bir alet tarafından birer birer alındığı daha pratik bir yöntem olmaktadır. Buna bağlı olarak bu yöntemle saçın alındığı kısımda iz kalmaz, kulak üzerindeki saç olan deriden de greftleri almak mümkün olmaktadır. Dediğimiz gibi FUT tekniği yaptırmış ve tekrar FUT yöntemi uygulanmayacak hastalara da FUE tekniği ile saç ekimi ameliyatı yapılabilmekte ve bu ameliyatın başarı oranları oldukça yüksektir.

TEILEN
Önceki İçerikMikro motor ile FUE saç ekimi
Sonraki İçerikSaç ekim

3 YORUMLAR

  1. merhabalar. ben 2 sene önce fut tekniği ile saç ekimi oldum. ve ensemde genişçe bir iz var. şimdi tekrar ekim düşünüyorum fue yöntemiyle. ve bu izimin üstüne de ekim yaptırmak istiyorum. bu mümkün mü?

    • merhaba ahmet bey,
      şu anda ülkemizde de başarıyla uygulanmakta olan fue yöntemiyle artık fut izinden kurtulmanız mümkün. yaklaşık olarak 750 greftlik bir saç ekimi izin kaybolması için yeterki olacaktır diye düşünüyorum. Ancak izin genişliğine göre bu sayı artabilir yada azalabilir. Uzman bir hekime muayene olmanızda yarar var. Geçmiş olsun dileklerimle…

  2. ben de uzun bir süre önce fut ile saç ektirdim. şimdi tekrar ekim düşünüyorum ama verici bölgede yeterince saç var mı bilmiyorum. önce fut sonra fue ie ekimyaptıran var mı? varsa memnun mu değil mi yazabilir mi lütfen?

CEVAP VER