FUT yöntemi , foliküler ünite nakli olarak tanımlanmaktadır. İki kulak arasındaki saç çemberinden alınan saçlı dokudaki saç köklerinin tek tek ayrıştırılarak saç ekiminin yapılmasıdır. Fut tekniği günümüzde çok fazla tercih edilmemekle beraber, donör alanındaki saç dokusu zayıf olan ve fue yöntemi ile yeterli sayıda saç kökü alınamayabilecek kişilerde uzman tavsiyesiyle uygulanabilir.

Saç ekiminde en çok kullanılan fakat eski olarak tabir edilen yöntemdir. Saç ekiminde doğal görünümün yakalanmaya başladığı saç ekim yöntemi de diyebiliriz. Fut yöntemini FUE yönteminden ayıran en büyük fark saç dokusunun veya saç foliküllerinin alınma şeklidir. Doku alınma işleminden sonraki kanal açılma ve greftlerin yerleştirilmesi işlemi fue tekniği ile aynıdır.

Saç ekimi yapılacak hastaya FUT operasyonunun uygulanması kararını uzman doktorun karar vermesi gereklidir. Son yıllarda daha konforlu bir yöntem olan fue tekniğinin tercih edilmesinin yanı sıra donör alandaki saç sıklığı yetersiz ve zayıf saç foliküllerine sahip hastalarda uzman fut yöntemini tercih edebilmektedir. Fue yönteminde buna alternatif olarak vücut kıllarından faydalanılmaktadır. Ancak vücut kıllarınında belli bir seviyeden sonra uzamaması buradan alınan saç köklerinin tepe kısımlarındaki açıklıklarda kullanılmasını gerektirmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi saç ekim hastasında uygulanacak ekim yöntemine bu faktörleri de gözönüne alarak uzmanın karar vermesi gereklidir.

Bu teknikte başın arkasında , iki kulak arası cerrahi operasyon için lokal anestezi yapılarak hazırlanır. Yaklaşık 1-4 cm eninde 12-20 cm uzunluğunda saçlı deri çıkarılır. Bu işlemden sonra estetik dikiş yapılarak bölge kapatılır.İki -üç kişiden oluşan operasyon ekibi saçlı deriyi bistüri ile birli, ikili, üçlü saç kökü gruplarına ayırır. Bu işlem çabuk ve titizlikle yapılması gerekir. Saçlar gruplara ayrıldıktan sonra ekim işlemine geçilir.

Alınan saçlı deri saç foliküllerine ayrılırken yaklaşık % 20 0ranında doku kaybı meydana gelebilir. Bu fut operasyonunun fue yöntemine göre büyük dezavantajlarından biridir.Saçlı derinin alındığı bölgede bir hafta kadar hafif sancı hissedilebilir. Kişiye göre de donör bölgede birkaç ay devam eden uyuşukluk veya geçici his kaybı yaşanabilir.

Ekim yapılacak alan restorasyon çizimleri ile planlanmış ve lokal anestezi ile uyuşturulmuş olur. Özellikle ince uçlu bistüriler kullanılarak saçın çıkış yönüne, çıkış açısına ve kıl kalınlığına göre kanallar açılır. Gruplandırılmış saç kökleri açılan kanallara tek tek yerleştirilerek ekim süreci tamamlanır.

2 YORUMLAR

  1. Bildiğim kadarıyla şu an fue saç ekimi fiyat aralığı,3500-6500 TL arasında değişiyor, fiyatlar ekim kalitesiyle beraber, verilen otelcilik (konaklama, transfer gibi..) hizmetine göre değişiyor.

CEVAP VER