Bayanların en az %30′unun saçlarında incelme ya da dökülme görülmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerdeki gibi belli özellikler göstermezler orantısız olarak dağılırlar. Kadınlarda ön saç çizgisi sabittir ve bu yüzden kadınlarda saç dökülmesi çok az görülür düşüncesi vardır fakat bu yanlıştır. Dökülmenin başlangıcında dökülen saçlar var olan saçlar ile rahatça kamuflaj edildiğinden, tedavi sürecinde gecikme olabilmektedir.

Saç dökülmesinin psikolojik etkileri oldukça fazladır, ve birçok kadın saçları dökülmeye başladığında, bu durumdan duygusal olarak oldukça etkilenmektedir. Bu durum kadınlarda saç dökülmesi ve kelleşme çok az olur görüşünden ileri gelmektedir bu düşünce yanlıştır.

Ayrıca saç dökülmesi tedavisinde kullanılan Finansteride kadınlarda etkisini göstermemektedir, bu yüzden kadınlarda saç dökülmesi tedavisi ilerlememiştir ve ayrıca tıp dünyası da kadınlarda saç dökülmesi tedavisine yeterli ilgiyi göstermemiştir. Ayrıca, kadınlarda dökülen saçlar varolan saçlar ile rahatça kamufulaj edildiğinden, birçok kadın bu durumu tolare edebilmektedir. Bu durumu kimseyle paylaşamamak kendilerini toplumdan soyutlamalarına neden olmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesinin aşamaları vardır.Saç dökülmesi özellikle hamilelik ve menapoz döneminde oldukça artmaktadır. Mevsimsel değişiklikler onları çok kolay etkileyebilmektedir ayrıca hormonal değişiklikler, medikal şartlar ve dış faktörlerinde kadınlarda saç dökülmesinde önemli faktörlerdendir.

Özellikle medikal durum anlaşılıp tedavi edilirse, saç dökülmesi durdurulabilir. Yeni tekniklerin gelişmesiyle ve özellikle fue (Foliküler Ünite Transplantasyonu) ile saçlarını kaybeden kadınlar saç ektirerek doğal görüntülerine kavuşmaktadırlar.

Burada önemli olan operasyon öncesinde doğru tanıyı belirlemek ve donor bölgesinin uygunluğuna karar vermektir. Kadınlarda saç ekimi yaparken bilginin yanı sıra tıbbı beceriye de sahip olmak gerekir. Saç ekimi kadınlarda ve erkeklerde farklılık arzetmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi sebepleri Kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi yaygın dökülme modelidir. Yaygın saç dökülmesi daha çok kalıtımsaldır fakat bu durum medikal koşullar, ilaçlar ve diğer faktörlerden kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda görülen genetik saç dökülmesi anne ve/veya babadan aldıkları genlerle gerçekleşir. Bu durum 5-a redüktaz ve aromataz (çoğunlukla kadınlarda bulunur) denilen enzimlerinden kaynaklanmaktadır. Testesteronu DHT ye çevirdiğinden erkeklerde 5-alfa redüktaz enzimi androgenetik alopesinin (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) temel nedenidir. Saç foliküllerinin kaybolmasına ve saçlarda minyatürleşmeye DHT neden olmaktadır.

Erkekler ile kıyaslandığında, kadınlarda, erkeklerde bulunanın yarısı kadar 5-a redüktaz enzimi vardır, fakat özellikle ön saç çizgisinde daha fazla aromataz enzimine sahiptirler. Östran ve estradiol kadınlık hormonları Aramotaz enzimi sayesinde oluşur ve böylece DHT oluşumu azalır. Bu durum saç dökülmesinin bayanda ve erkekte neden farklı olduğunu açıklamaktadır.

Bayanların saçları sağlık koşullarına karşı oldukça duyarlıdır. Bütün vücudu etkileyen sorunlar yaygın saç dökülmesine neden olur ki bu durum genetik saç dökülmesi ile karıştırılabilir. Saç ekimi yaptıracak kadınlarda saç dökülmesi nedenlerinin kesin olarak tespit edilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda yaygın saç dökülmesine neden olan medikal koşullar şunlardır

. Doğum sonrası ya da menopoz sonrası gibi oluşan obstetrik ve jinekolik durumlar ya da yumurtalık kisti
. Demir eksikliği
. Tiroid hastalığı
. Lupus gibi bağ dokusu hastalıkları
. Kötü beslenme, sıkı diyetler, bulumiya hastalığı, protein eksikliği, yağ asiti eksikliği, A hipervitaminozu
. Stres; cerrahi prosedürler, genel anestezi, emosyenel problemler
. Göreceli olarak birçok ilaç telogen effluviuma neden olur, bu durumda saçlar dinlenme evresine girer ve birkaç aydan sonra dökülür, eğer ilaç bırakılırsa, dökülme durur fakat doğru tanı konulmaz ise kadınlarda genetik saç dökülmesi ile karıştırılabilir. Kemoterapi tedavisi ‘anagen effluvium’ diye adlandırılan saç dökülmesine neden olur tedavi kesilince dökülmede durur. Bu durumda saç ekim işlemi yapılmadan önce tanı konulmalıdır.
Kadınlarda Yaygın Saç Dökülmesine Neden Olan İlaçlar 1. Warfarin ve heparin gibi kan incelticiler (anti-pıhtılaştırıcı)
2. Epilepsi ilaçları, özellikle dilantin
3. Gut ilaçları, kolsişin, allopürinal
4. Beta-blokör gibi kan basıncı ilaçları ya da idrar söktürücüler
5. Deltakortizon gibi anti-inflamatuar ilaçlar
6. Kolestrol ve lipid düşürücü ilaçlar
7. Depresyon ilaçları- lityum, trisiklik antidepresanlar,
8. Kemoterapi
9. Tiroid ilaçları
10. Özellikle progestin bakımından zengin olan kontraseptif ilaçlar
11. Diyet hapları, yüksek dozlu A vitamini, uyuşturucular ( kokain gibi
Lokalize Saç Dökülmesi Saç dökülmesine neden olan birçok dermatolojik surum olsa da, bu durumlar kadınlarda oldukça sık görülen genetik saç dökülmesinden farklı bir dökülmeye neden olurlar ve bu fark dermatologlar tarafından kolaylıkla anlaşılabilir.
Kadınlarda sınırlı saç dökülmesi skarlaşma (iz; yanık ve diğer cilt hastalıkları) olan ve olmayan şeklinde ikiye ayrılabilir. Alopesi Areata (yanlış olarak halk arasında saç kıran olarak bilinir) skarlaşma olmayan otoimmun ve genetik bir hastalıktır. Bu hastalıkta saçlar yuvarlak saç öbekleri halinde dökülerek kendini belli eder. Bu hastalık için farklı tedavi alternatifleri vardır. Bir cilt hastalıkları uzmanınca değerlendirilmelidir.
Lupus, Lichen Planus, ya da lokal radyasyon tedavisi gibi dermatolojik yada medikal durumlardan dolayı Skarlaşan saç dökülmesi oluşabilir. Medikal tedaviden ya da yaralanmadan dolayı saçın döküldüğü yerler saç ekimi için uygun olabilir. Radyoterapi tedavisi, skarlaşma ve skarlaşma oluşmayan lokalize saç dökülmesinin her ikisinede neden olmaktadır. Açık alandaki cildin durumu değerlendirilerek sac nakli yapılabilir.
Özellikle yüz germe ameliyatları, yanık sonrası kalan izler, mantar ve bakteriyel hastalıklar sonucu oluşan izlerde sac ekimi ile kapatılabilir.
Kadınlarda saç dökülmesi sınıflandırması Kalıtımsal kadın tipi kellik olarak da adlandırılır. Seyrelme bütün tepe bölgesini kapsar. Diğer nedenlere bağlı sac dokulmelerinden ayırt etmek çok önemlidir. Ense bölgesinde yeterince saç varsa saç ekimi ile başarlı sonuçlar alınabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi yaygın, lokalize ve tipik saç dökülmesi şeklinde sınıflandırılabilir. Ayrıca kadınlarda saç dökülmesi skarlaşan (iz bırakan) ve skarlaşmayan (iz bırakmayan) şeklinde de ayrılabilir. Dağınık ve skarlaşmayan genetik saç dökülmesi sık görülmektedir.

2 YORUMLAR

  1. erkeklerde göz alıştığı için kel olsalar bile çok absürt gelmiyo. ama bayanlarda öyle değil. ben 29 yaşındayım. saçlarım çok seyrek. dökülme o kadar yok ama saç derim belli oluyo. uzun gür saçlılara o kadar çok özeniyorum ki. bu gidişle ekim olmam gerekicek galiba. ama çok korkuyorum ekimden de. nasıl yapıcam bilmiyorum.

  2. merhabalar. benim saçımın bir tutam kadarı bir kavgada çekilerek koparıldı. ve orda bi daha saç çıkmadı. bu alana herhangi bir ekim ya da tedavi olabilir mi acaba? kafamın ön tarafına yakın bir yerinde ve beni çok rahatsız ediyor. yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP VER