Saç Dökülmesinin Nedenleri; Günümüzde birçok insan saç dökülmesinden şikâyetçi olmaktadır. Herkesin aklında saç dökülmesi neden olur ve saç dökülmesi nasıl engellenir soruları vardır. Kadın ve erkeklerde farklı şekilde görülüyor olsa da, iki cinsiyetinde ortak sorunu olan bu problem birçok nedenden kaynaklanabilmektedir.

Herhangi bir nedenden dolayı yaşanan fiziksel travmalar, saçlarda da etkili olabilir ve dökülmelerinde etkili olabilir. Bu dökülmeler bazen öyle hale gelebilir ki; saçları dökülen birey aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi şeklinde araştırmalarda bulunabilir.

 • Hamilelik
  Hamilelik sırasında birçok hormon değeri değişiklik gösterecektir. Durum böyle olunca saçlarda bu olaydan etkilenebilir ve bir miktar dökülebilir. Bunun yanında hamilelik sonrası saç dökülmesi hamilelik öncesi saç dökülmesine göre daha fazla görülen bir olaydır.
 • Protein Eksikliği
  Özellikle saçı besleyen proteinlerdeki eksiklikler saç köklerinin zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilir. Ayrıca yapılan diyetler sırasında az protein alındığında saç uzaması durabiliyor.
 • Genetik Etkenler
  Belki de önüne geçilmesi imkânsız olan tek etken genetik etkenlerdir. Eğer bir insanın genetik olarak saç köklerinde sıkıntı var ise geri dönüşü olmayan dökülmeler yaşanacaktır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte diğer etkenlere çözüm bulunabilmiş olsa da, genetik etkenlere hala çözüm bulunamadı. Yanlış kozmetik ürünleri şampuanlar ve sık sık duş alma. Bazı hastalıklarda saçın dökülmesine sebep olur. Geçirilen ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar, kullanılan ağır ilaçların yan etkileri, doğum sonrası oluşan saç dökülmesi, saç derisinde oluşan mantar hastalıkları da son yıllarda artmaktadır ve oluşan bölgede saçın dökülmesine neden olur.

Sebepler çoktur bu sebeplerin diğerleri de şöyledir:

 1. Yaşlanmaya bağlı dökülmeler vardır.
 2. Protein eksikliği yeterince alınmaya proteinler saçın oluşmasını engeller hata olan saçı da gelişmesine yardımcı olmadığı için dökülmesine neden olur.
 3. Çağımızın en büyük sorunlarında biri olan stres de saçın dökülmesine sebeplerden biridir.
 4. Deri hastalıklar olanlarda
 5. Mevsimler faktörler de sebeptir.
 6. Kansızlık olanlarda daha çok saç dökülür.
 7. Radyasyon gibi nedenlere bağlı olarak saçlar dökülür birçok sebebi vardır dökülmenin.

CEVAP VER