FUE yöntemiyle saç ekimi yaparken gereken özen gösterildiği zaman saç kökü alımı değil saç ekimi zaman alıcı işlemdir, bu durumda motor kullanmak zaman kazandırmamaktadır. Saç köklerinin FUE gibi alınıp FUT yönteminde olduğu gibi cildi önceden keserek ekim yapılıyorsa motor zaman kazandırmaktadır ama FUE yöntemi ile saç ekimi kurallarına uygun yapılıyorsa asıl zamanı saç ekimi aldığından motorun kazandırdığı zamanın önemi kalmamaktadır. Dahası saç ekiminde zaman değil kalite çok önemlidir.

Motorlu saç ekimleri ve saç alımlarında motorlu FUE yıllarca FUT yöntemiyle saç ekiminden vazgeçmeyen saç ekimi merkezleri FUE deki zaman kaybını azaltmak için kullandığı bir tekniktir.
Mikro motor denilen elle tutulacak kadar minik bir cihazla kök alınacak ucun döndürülmesiyle yapılan bir saç kökü alım yöntemidir.
Gerçekten elle alımdan çok daha yüksek hızda kök alımı yapılabilmektedir fakat FUE yönteminde önemli olan saç köklerinin alım hızı değil saç köklerinin ekim hızıdır ekim hızını belirleyen en önemli husus ise kesinlikle saç köklerinin ekim kalitesidir. Unutmayın saç ekiminin hızlı olması demek saç ekiminin kaliteli olması demek değildir. FUT tekniğinden FUE tekniğine geçişi tamamlayamayan saç ekim merkezlerinde ekim işlemi FUT da olduğu gibi deliklerin önceden uzman tarafından hazırlanıp saç ekiminin hemşireler ya da teknikerler tarafından yapılması saç ekim hızını artırmaktadır ve bu da alım hızını artırma ihtiyacının gerektiğini göstermektedir. Yani kuralına uygun FUE yapmanın tek bir yolu var bu da iş için gereken zamanın ayrılması. Önemli olanı kökleri bekletmeksizin alımla eş zamanlı yapan bir yerde alım hızı önemini yitirmekte ve saç ekim hızı her şeyi belirlemektedir.

Kuralına uygun yani cildi keserek delmeden, her kıl köküne olması gereken açıyı vererek, saç kökleri 1 ve 2’li saç ekimi yaparak, alım ve ekim sırasında saç köklerini zedelemeden saç ekimi yapılıyorsa saç köklerinin motorlu alınması hiçbir önem arz etmemektedir. Diğer taraftan oldukça yumuşak, hassas ve travmadan hemen etkilenen kıl kökünün el gibi hassas organ yerine motorla alınmasının alınan ve geride kalan köklere zarar verebileceği konusunda şüpheler giderek yaygınlaşmaktadır.

Hâlihazırda FUE yönteminin mantığı kavramış ve sadece FUE yöntemiyle saç ekimi yapan FUT yöntemini terk etmiş saç ekim merkezlerinde ve kliniklerde motor kullanılmakta ve bu işin sanatsal bir girişim olduğu mantığıyla ellerinin hassasiyetine güvenmektedir.

Motor kelimesinin kabalığı da önüne mikro kelimesi konularak hafifletilmeye çalışılmıştır sanki başları mikro motor kullanıyormuş imajına kapılmamak gerekir. Benzer mantıkla yaklaşıldığında kullanılan cihazın mikro eki kosada sıradan bir motor olduğunu ve bunu kullanmanın bir yetenek veya beceri, aletinde teknolojik üstünlük olmadığını bilmekte yarar var çünkü elle alım yapacak kadar birikimli bir eleman mikro motorla kök alımı rahatlıkla yapabilir.

Mikro motor ile FUE yöntemi saç ekiminizi daha kısa sürede yaptırmanız mümkün ama siz yine de “ömür boyu başınızın üstünde taşıyacağınız” bu saçları hızlı değil de önemli olan kaliteli bir şekilde ektirmenin yollarını arayın.

2 YORUMLAR

  1. merhabalar hocam. ben 32 yaşındayım. saçlarım çok döküldü. özellikle tepe bölgesi. saç ektirmeyi düşünüyorum. ancak bir sorunum var. benim kafam ve yüzüm çok teliyo. ekim için bi sorun teşkil eder mi bu? ya da ekimden sonra sorun olur mu? cevaplarsanız çok sevinirim. iyi günler.

  2. bence bir erkeğin en önemli aksesuarı saç. eğer saçlarınız dökülüyorsa döküldüyse parasına falan bakmadan iyi bir yerde saç ekimi yaptırmalısınız. kendiniz için iyi bişey yapmalısınız. çok geç olmadan, ilerde pişman olmadan bu sıkıntıdan kurtulmalısınız. bence hemen bir merkeze gidip görüşme yapın. ben yaptım çok da memnunum.

CEVAP VER