Saç ekimi ameliyatları dünyada ve ülkemizde uygulanmaya yeni başlandığında oldukça yüksek rakamlar ödenmekteydi. Saç ekim fiyatının yüksek oluşunun sebepleri arasında, çok bilinen bir uygulama olmaması, saç ekimini yapacak tecrübeli uzmanın az sayıda oluşu gibi etkenler vardı.

Günümüzde saç ekimi, Türkiye’nin bulunduğu bölgede liderlik yolunda ilerlediği bir alan haline gelmiştir. Uygulama fiyatları da yine yurtdışına oranla oldukça makul seviyelerdedir.

Saç ekiminde fue ve fut olarak adlandırılan iki yöntem yoğun olarak kullanılmaktadır. Fut yönteminde ücretlendirme seans olarak yapılır. İki kulak arası ense bölgesinden alınan saç dokusu köklere ayrıştırılarak nakledilir. Alınacak greft sayısı alınan dokudaki sıklığa ve yoğunluğa bağlıdır ve kesin bir kök sayısı verilemez. Hastanın donör alanından alınan doku parçasında ki kök sıklığına bağlı olduğu için ücret olarak operasyon bedeli alınır.
Fue yönteminde ise kök sayısı donör alana ve açıklık miktarına göre belirlenir ve operasyon öncesi alınacak greft sayısı büyük oranda netleşir. Saç ekimi süresi de alınacak ve ekilecek kök sayısına bağlı olduğu için operasyonun alacağı zaman da göz önüne alınarak kök sayısına göre fiyat belirlenir.

Fut yöntemi ortalama 4-5 saat sürer ve aynı ekip bir günde iki uygulama yapabilir. Ancak Fue yönteminde ekilecek kök sayısına bağlı olarak operasyon 8-9 saat sürebileceği için saç ekimini yapan ekip bir günde bir hasta alabilir. Bu da fiyatı etkileyen önemli bir unsurdur

Fut operasyonu seans olarak fiyatlandırılmaktadır.Operasyon mutlaka hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Seans fiyatları saç ekimini yapacak uzmanın niteliğine ve tecrübesine göre farklılık gösterebilmektedir. Seans fiyatları 1250 tl ile 4500 tl arasında değişikler gösterebilmektedir.

FUE Fue operasyonu seans olarak değil greft yani kök sayısı baz alınarak fiyatlandırılmaktadır. Saç kökü yani greft fiyatı 1 tl ile 3 tl arasında değişmektedir. Genelde tek seansta 1000-3000 gref ekim yapılabilmekte, 2 seans üst üste girilmesi gereken durumlarda kimi merkezler fiyatlarda indirimlerde bulunabilmektedir.

Fue operasyonuna göre kesi ve dikiş olmadan uygulanan bir yöntem olduğu için uzun süreli bir işlemdir. Fiyat olarak FUT işleminden daha pahalıya gelmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Saç ekimi fiyatları çok değişiklik gösteriyor. Açıkçası kafam karıştı bir yerde 1500 tl diyorlar bir yerde 4000 tl başka bir yerde 7000 tl. Neye inanacağımızı şaşırdık. Bu fiyatların standartı yok mudur?

CEVAP VER