Man controls hair loss

Kellik, kafa derisindeki saçların aşırı dökülmesi sorunudur. Günde ortalama 50 – 100 arasında saç teli dökülmesi her insan için normaldir. İnsanlar yaş aldıkça kıl kökleri zayıflamaya ve incelmeye başlar, saç dökülmesi de giderek hızlanır. Özellikle erkek tipi kellik en sık görülen saç dökülmesi şeklidir. Genellikle hormonal sebeplerden oluşur. Bunun dışında tiroit hastalıkları, saçkıran, kafa derisi enfeksiyonları gibi cilt hastalıkları ve kanser, artrit, depresyon gibi hastalıkların tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar nedeni ile dökülebilir.

Saç Ekiminde Yaşın En Önemli Özelliği Nedir?

Saç ekiminde yaşın en belirleyici özelliği, saç dökülmesinin devam edip etmediğidir.Erkek tipi saç dökülmesi, bir ömür devam eden bir saç dökülmesinin yanında 39-40 yaşlarından sonra saç dökülme hızı yavaşlamaktadır.Bu sebeple 39-40 yaşının altında bulunan kişilerde saç ekimi uygulandığında saç dökülmesinin devam edebileceği ve hastanın daha fazla seansa ihtiyaç duyabileceği dikkate alınmalıdır.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekim işlemi 3-5 saat arası sürmektedir. Saç ekimi sonrasında kişi çevresi tarafından saç ektirdiğinin öğrenilmesini istemiyorsa ortalama 15 günlük bir sürece ihtiyaç duyar.Ancak saç ekiminden sonra yaşanan kaygı beğenilmeme kaygısıysa sadece saç ekiminden iki gün sonra normal hayata dönülebilir.

SAÇ EKİMİ YAPILABİLECEK DURUMLAR

•Yanıklara ameliyat izlerine bağlı oluşan saçsızlık durumları
• Erkek tipi saç dökülmesi
• Kadın tipi saç dökülmesi
• Doğuşsal lokal saç kayıpları
• Yanıklara bağlı saç kayıpları
• Kaza yara ve ya ameliyat izleri
• Herhangi bir enfeksiyona bağlı lokal bölgesel saç dökülmeleri
• Saçın aşırı çekilmesi sonucu (Kadınlarda sıkı topuz yapmaya bağlı)oluşan dökülmeler
• Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde koparıldığı adı verilen psikolojik rahatsızlıkta.

Saç ekiminde kesin ve net yaş sınırı yoktur. Özellikle askerlik yapmamış genç insanlar saç dökülmesi başladığı zaman genellikle yanlış kararlar verebilmekteler. Yanlış ve ileriye dönük bir planlama yapılmadan, yanlış ehil olmayan saç ekimi merkezlerinde erken uygulanan saç ekimlerinde sonuç ileri vadede geri dönüşümsüz olarak daha kötü olabilir. Bu nedenle 20 yaş altı gençlere saç ekimi için acele etmemelerini öncelikle ehil ve tecrübeli doktor ile görüşüp kendilerine koruyucu tedavi veya daha uygun yönteme başvurmalarını daha doğru olduğunu belirtmeliyiz.

Saç Ekiminde Hangi Teknikler Uygulanmaktadır?

En yaygın ve en çok bilinen saç ekim tenkiği; FUE (follicular unit extraction).Bu tip saç ekiminde,saçlar bir bölgeden özel borularla tek tek alınarak saç ekilecek olan bölgeye yerleştirilmektedir.Bu saç ekim teniği ile herhangi bir yara,iz kalması söz konusu değildir.Saç derisinin eski sağlığına kavuşması ise oldukça hızlıdır.

Gelecekte Saç Ekimi Nasıl Olacak?

Günümüzde erkek tipi saç dökülmesine en kalıcı çözüm saç ekimidir.Saç klonlaması üstüne araştırmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir netice bulunmamaktadır. Eğer saç klonlaması başarılırsa sağlıklı saçlı deriden alınacak birkaç saç örneği, laboratuvar ortamında üretilerek herhangi bir kısıtlama olmadan saç olmayan bölgeye saç ekimi yapılabilecektir.

CEVAP VER