Saç ekimi nedir ?
Saç ekimi erkeklerde ve kadınlarda iki kulak arası ense kısmından saç kökü veya saç dokusunun özel yöntemlerle alınarak saçsız alanlara nakledilmesidir.

Saç ekimi yaptırmalı mıyız ?
Saç ekimi estetik bir operasyondur. Eğer ciddi sağlık sorunları nedeniyle saç dökülmesi gerçekleşmemizse, sağlık durumu müsait olan kişiler saç ekimi yaptırabilir. Öncelik psikolojik olarak rahatsızlık duyup duymadığımızdır. Mevcut halimizden memnusak çevre baskısı veya etkilenme nedeniyle saç ekimine karar vermemeliyiz.

Saç ekimi hangi yöntemlerle yapılır ?
Saç ekiminde yaygın olarak kullanılan iki yöntem vardır. FUE diye adlandırılan saç köklerinin iki kulak arası ense kısmındaki saçlı dokudan lokal anestezi uygulanarak FUE motoru adı verilen ve ucunda özel iğneler bulunan cihazla tek tek alınarak nakledilmesidir.
FUT yönteminde iki kulak arasındaki saçlı dokunun bir kısmı cerrahi operasyonla alınır ve doku köklere ayrıştırıldıktan sonra saçsız alana nakledirlir.

Saç ekimi yaptırırken hangi yöntemi tercih etmeliyiz ?
Saç ekiminde yöntem hastanın tercihinden ziyade uygulamayı yapacak uzman doktorun karar vermesi gereken bir konudur. Eski veya yeni yöntem tanımlamalarından ziyade kişinin donör alandaki saç köklerinin birbirine olan mesafesi ve sıklığı, saç köklerinin durumu ve donör alanın genişliği, donör alanın açık olan bölgeye oranı tercih edilecek saç ekim yönteminde belirleyicidir. Tabi şunu da gözardı etmemek gerekir; bazı merkezler de maliyeti daha uygun olduğu için FUT önerilebilir. Karar vermeden önce en az iki merkezle görüşmek sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Saç ekiminde yaş sınırı var mıdır ?
Saç ekiminde dünya genelinde kabul edilen yaş sınırı 21-22 dir. tabi öncelik tereli saç açıklığının oluşup oluşmadığıdır. saç dökülmesi 30 lu yaşlara kadar aktif olarak devam edeceği için erken ve gereksiz yapılan bir saç ekimiden birkaç yıl sonra tekrar ekimler gerekebilir. Burada yapılması gereken öncelikle saç dökülmesini önleyici tedaviler yaptırmaktır. Eğer açıklı tamamen oluşmuşsa saç ekimi yapılabilir.

Başarılı bir saç ekimi nasıl olmalıdır ?
Başarılı bir saç ekimi kişinin doğal saçlıklığıyla orantılı sıklıkta, saç çıkış yönü ve açısına göre yapılan uygulamadır. Saç sıklığını ekimi yapan uzman alınan grefte ve açık alana göre oranlayarak yapmalıdır. Saç ekiminde öncelik kişinin aynada hergün gördüğü ve psikolojik olarak en fazla rahatsızlık duyduğu ön saç çizgisinden başlayarak tepeye kadar giden bölgedir. donör alan kısıtlı olduğu için alınan greftlerin hovardaca kullanılmaması gereklidir. ön saç çizgisinden sık olarak başlayan ekim geriye doğru seyrekleşerek devam eder. Ön saç öizgizi tekli saç kökleri ile başlar, üst bölgeler ikili, tepeye doğru üçlü greftlere geçilir.

Saç ekimi için gerekli olan süre ne kadardır ve süreç nasıl olur ?
Saç ekimi için 3 gün süreye ihtiyaç vardır. 1.gün saç ekimi gerçekleştirilir. 2.gün kontrol ve pansuman yapılır ve saç ekiminden sonra donör alanı korumak için yapılan sargı çıkarılır. 3.gün ekilen saçların ilk yıkama işlemi tamamlanır. Bazı durumlarda yıkama işlemi 4.güne de sarkıtılabilir. Saç ekimi yapılan kişi bu yıkama işlemini yaklaşık 10 gün boyunca hergün evinde uygular. Yıkama saç ekimi sonrasında oluşan kan pıhtılarının dökülmesi ve kabuklanma olmaması için yapılır. Yıkama işlemi sürecinde kabuklar 6-7 gün dökülmediyse yıkama sabah ve akşam olarak günde iki defaya çıkarılabilir. Bunun anlamı yıkamayı doğru olarak yapamadığınızdır. Kabukları elle koparmayınız, saç köklerinizi kaybedebilirsiniz. Bu süreçte uygulamayı yapan doktor veya merkezle irtibata geçiniz.

Bir kişi kaç seans saç ekimi yaptırabilir ?
Saç ekiminde seans sayısı donör alanın açık olan bölgeye oranlaması sonucu belirlenir. Saç ekimini yapacak uzmanın ilk seansta alacağı greft sayısı ikinci veya üçüncü seansın olup olmayacağı noktasında belirleyicidir. İlk operasyonunda FUT yöntemi kullanılan bir kişide ikinci seans son şanstır diyebiliriz. Bu boktada en fazla greftin alınarak saç ekiminin yapılması gereklidir.

FUT yöntemi ile yapılan saç ekimi sonucu oluşan skar izi kapatilabilr mi ?
Fut yöntemi ile saç ekimi yaptıran kişilerde skar izi üzerine ekim yapılabilmektedir. Ancak dokunun durumu uzman tarafından incelendikten sonra karar verilebilir. FUE yöntemi ile alınacak kökler iz üzerine ekilir.

Yanık izi üzerine saç ekimi yapılabilir mi ?
Evet bazı durumlarda yanık izi üzerine ekim yapılabilir. Öncelikle uzman doktorun ekim yapılacak bölgeyi görmesi gerekli. Bazı durumlarda biopsiye gerek duyulabilir. O bölgedeki derinin inceliği ve dokunun canlılığı önemlidir. Kesin sonuç muayene sonrasında verilir

Saç ekim uzmanında aranan nitelikler nelerdir ?
Saç ekimini yapan kişinin öncelikle Plstik cerrahi uzmanı olması gereklidir. Saç ekimi konusunda uluslararası eğitim, konferans ve seminerler katılarak devamlı kendini geliştirmesi çok önemlidir. Her alanda olduğu gibi saç ekimi alanında da devamlı olarak yöntem ve kullanılan cihazlar yenilenmekte olduğundan bu yenilikleri takip etmesi uzmanın bu konuda öncelikli olarak tercih edilme sebeplerindendir. Ayrıca hangi saç ekiminde kaç hangi yöntemlerle aç uygulama yaprığı ve bu konudaki tecrübeside öne çıkan etkendir.

Saç ekim merkezi tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?
Saç ekimi uygulaması yapılacak yerin hastane veya cerrahi müdahale yapabilme ruhsatına sahip olması gereklidir. Sadece estetik cerrahi üzerine yoğunlaşan merkezler uygulama sayısı açısından daha fazla tecrübeye olabileceğinden ve örnek sayısı fazla olacaktır.Tercih edilen teknik, uygulamayı yapacak ekibin sayısı ve tecrübesi önemlidir. Daha önce saç ekimi yapılan hasta resimleri veya görüşme imkanının verilmesi sizin karar vermenizde yardımcı etkenlerdir.

Saç ekimi görüşmesinde hangi soruları sormalıyız ?
Saç ekimini yapacak uzman ile tanışmalısınız. Size önerilen saç ekimi yöntemini birkaç farklı merkez ie görüştükten sonra netleştirmelisiniz. Operasyonun kaç saat süreceğini, sizin ihtiyacınız olan greft sayısının kaç olduğunu ve donör alana oranlandığında ne kadarlık bir açıklığın kapanabileceğini. Alınan greftleri saç ekimine geçilmeden önce görmek ve saymak istediğinizi ( saç kökleri alındıktan sonra özel solüsyon içeren petrilere birli ikili ve üçlü olarak dizilirler) belirtmelisiniz. Fiyat konusuna geçmeden mutlaka ekilecek kök sayısını öğrenin.

Kadınlara saç ekimi yapılabilir mi ?
Androgenetik alopesi denilen erkek tipi saç dökülmelerinde saç ekimi önerilebilir.Kadınlarda saç ekiminden önce tercih edilmesi gereken saç tedavisidir. Tedaviden bir sonuç alınamadıysa ve saç ekimini gerektirecek kadar saç açıklığı oluştuysa uzman saç ekimi önrilebilir. ancak şu unutulmamalıdır, kadınlarda donör alandan alınan saç köklerinin erkeklerdeki gibi dökülmeme özelliği yoktur.Ekilen saçlar tekrar dökülebilir, bu sebeple öncelik dökülme sorununun başlarında bir dermatoloji uzmanına giderek erken teşhis ile tedaviye başlanmasıdır.

1 YORUM

  1. hocam merhaba. ben ekim yaptırdım 5 ay oldu. şimdi saçlarımı usturaya vurdurmak istiyorum. yapabilr miyim. herhangi bir zarar gelmesin de. yoksa daha bekliyşim mi.

CEVAP VER