Saç ekimi operasyonların ilk yıllarda karar verme noktasında sıkınta yaşanırken, günümüzde gelinen noktada bu kaygının yerini operasyon sonrası süreç almıştır. Saç ekiminde ekimin kalitesi kadar ekim sürecinin konforlu ve rahat geçirilmesi hem ekilen saçların sağlığı açısından hemde ekim yaptıran hasta açısından önemi büyüktür. çünkü fue saç ekimini tercih eden hastaların birçoğu saç ekimi sonrasında geçirilecek süreci düşünerek karar vermektedirler.

Saç ekimi sonrasında en çok karşılaşılan problemler yeni ekilen saçlı alanlarda oluşan kanama , yara, kabuklanma, alın ve göz çevresinde olan şişme sorunudur. Öncelikle bu problemler neden oluşur bunun sebeplerini ele alalım. Saç ekimi yaptıracak kişinin operasyonun 1 hafta öncesinde aspirin , alkol gibi kan inceltici ilaç yada içecekleri bırakması gereklidir. Kalp ve damar rahatsızlığı olan kişilerin devamlı olarak bu gibi ilaçları kullandığını düşünürsek bu konuda mutlaka tedaviyi yapan doktorlardan izin almaları gerekliliği ortaya çıkmaktadır. kan inceltici ilaçlar, saç ekimi esnasında normalden fazla kanamaya sebep olmaktadır. bu da hem operasyonun kalitesini düşürmekte, az sayıda greft alınmasına ve saç ekiminin erken bitirilmesi sonucunu doğurabilmektedir. diğer taraftan saç ekimi sonrası kanamalar olacağında saç ekilen ve köklerin alındığı bölgede kabuklanmalar oluşmaktadır. bu kabukların 3. ve 4. gündeki ilk yıklamlarla beraber mutlaka saç ekimini yapan uzman tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Hasta bu yara ve kabuklanmalarla taburcu edilmemelidir. Aksi taktirde burada oluşan kabuklar bilinçsizce temizlendiği koparıldığı taktirde ekilen köklere de zarar vermektedir.Normal bir saç ekimi sürecinde yara veya kabukların saç ekiminin 4. veye 5. gününde olmaması gerekmektedir.Hassas ciltlerde eğer yara ve kabuklanma fazla olduysa ileride görünüm sorunlarına yol açabilir.

Diğer bir sorunda alın ve göz bölgesinde şişme sorunudur. Bu sorunun oluşmasında her iki tarafında kusuru bulunmaktadır. Saç ekimi sonrasında hastanın yüzüstü yatmaması, öne doğru eğilmemesi, kan basıncını artırıcı haraketlerden kaçaınması mümkünse ilk 3 günü hafif tempo veya istirahatle geçirmesi iyi olur. Bol bol su içmeli, ilk 3 gün birkaç saat arayla 10-15 dakika alın ve göz çevresine buz tedavisi yapmalı, verilen ilaçları zamanında kullanmalıdır. Saç ekimini yapan hekim saç ekimi sonrası antibiyorik , doku iyileştirici ve ağrı kesici ilaçları vermeli , kullanım konusunda hastayı eksizsiz bilgilendirmelidir. Hasta beklenmeyen bir durumla karşılaştığında heman uzmanı aramalı mümkünse kontrole gitmelidir. Ön saç çizgisine yoğun olarak ekim yapılması, kanal açımında kullanılan slitlerin çapı, ön bölgede açılan kanal sayısı gibi faktörler alındaki şiliklerde etkendir.

Saç ekimi sonrası hasta, alından arkaya doğru kafasını saran bandana (lastikli fazla sıkmayan) takması faydalı olur. Saç ekimi için saçlı deriye enjekte edilen serum sıvısının alın ve yüz bölgesine inmesini önleyerek büyük oranda etkili olur.

267 YORUMLAR

  1. Merhabalar Hocam. Benim sormak istediğim soru şu.. Kabuklar döküldüğünde 10-15 gün sonrası, yani şok dökülmeden önceki süreçte ekilen saçların tümünü görürmüyüz? Yoksa ekilen ama kökleri deri altına olan ve gözükmeyen saçlarda mevcutmudur?
    Şimdiden teşekürler..

  2. Günaydın hocam. 7 gun önce FUE yöntemi ile 3200 greft ektirdim. Başımın bazı bölgelerinde uyuşuklukların hala geçmedi. Sanki ilk gün lokal anestezi yapılmış gibi donör bölgeyi sert hissediyorum. Baş ağrıları da geçmiyor, hatta şiddeti gittikçe artıyor sanki. Yaklaşık 2-3 gündür bu ağrılar dayanılmaz hale geldi. Geceleri sancılardan dolayı kafamı yastığa koyup uyuyamıyorum. Başımın arka bölümündeki donör bölgesinden ve ensemin her iki tarafından çıkıp başımın ön kısımlarına yayılan bir ağrı yapıyor. Sanki lokal anestezinin verdiği uyuşukluktan dolayı ağrı oluyor gibi. Acaba aile hekimime başvurmalımıyım?

  3. Günaydın hocam. 7 gun önce FUE yöntemi ile 3200 greft ektirdim. Başımın bazı bölgelerinde uyuşuklukların hala geçmedi. Sanki ilk gün lokal anestezi yapılmış gibi donör bölgeyi sert hissediyorum. Baş ağrıları da geçmiyor, hatta şiddeti gittikçe artıyor sanki. Yaklaşık 2-3 gündür bu ağrılar dayanılmaz hale geldi. Geceleri sancılardan dolayı kafamı yastığa koyup uyuyamıyorum. Başımın arka bölümündeki donör bölgesinden ve ensemin her iki tarafından çıkıp başımın ön kısımlarına yayılan bir ağrı yapıyor. Sanki lokal anestezinin verdiği uyuşukluktan dolayı ağrı oluyor gibi. Acaba aile hekimime başvurmalımıyım?

  4. 7. Gunu ve donor bolgesinde yanma batma pis pis sizlama var. Uyku bile uyuyamiyorum. 7. Gunde hala agrilarin ilk gun gibi devam etmesi cok kotu. Ters giden birseyler var.

  5. Merhaba.. ekim sonrası 48 gün.. duş alıp çıktıktan sonra ekilen saçların altında beyaz kabuklanmalar duruyor ve döküldüğünde sanki kökünden dökülmüş gibi duruyor dokturama baş vurdum söylediği yöntem pek işe yaramıyor gibi bu durum ektiğim saçlara ne kadar zarar verecek bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

  6. Hocam resimde gördüğümüz durum bende oluştu yaklaşık bir ay oldu yavaş yavaş düşer dedim . Kabuk kalın ne yapmak gerek . Nasıl ilaçlar kullanmalıyım. Yardımcı olursanız .

CEVAP VER