Saç ekimi ameliyatından sonra evinize gittiğiniz yüksek bir yastık üzerinde uyuyunuz. Uzmanınız size buna benzer bilgileri detaylı bir şekilde aktaracaktır. Saç ekim merkeziniz saç ekim operasyonu sonrası ilk gün sizi arayacaklardır. Saç ekim işleminden sonra başınızı küçük bir bandaj ile saracaklardır. Bu bandajı ertesi gün çıkartabilirsiniz. Antibiyotik kullanımı önerilir. Saç ekim işleminini 3.günü uzmanınızın önereceği şekilde saçınızı yıkamaya başlamanız gereklidir. İlk bir hafta günde 1 defa diğer günlerde de ise günde 2 defa saçınızı yıkamanız yeterli olacaktır. Saç ekiminden sonraki ilk 3 gün içerisinden alkol kullanıyorsanız kesinlikle alkol almayınız. Saç ekimi ameliyatından 7 gün sonra sınırlı egzersiz işlemlerini başlayabilirsiniz. Saç ekimi uygulamasından sonra göz ve alın çevresinde alınan özel tedbirler ile genelde herhangi bir şişlik olmamaktadır. Ekilen saçlarınız 90 gün içerisinde çıkmaya başlayacaktır. Saç ekilen kısmın bir bölümünden dökülme olabilir bu normaldir. Sizi tatmin edici bir görüntü meydana gelmesi için minimum 1 yıl gereklidir.
Şimdi de saç ekim ameliyatı sonrasında sizi neler bekliyor kısa bunlara bakalım.

Saç Alımının olduğu bölge
1. Gün: Hafif ağrı, sancı ve uyuşukluk olabilir.
2 ve 3. Gün: Ağrı, sancı ve uyuşukluk yoktur.
4, 5 ve 6. Gün: Kabuklanma varsa ki kesinlikle vardır yıkama ile rahatlıkla tamamını ortadan kaldırabilirsiniz.
7. Gün: Hissizlik uyuşma nadiren devam edebilir.
10. Gün: FUT tekniği ile saç ekimi yapmışmışsa dikişler alınır.
15. Gün: FUT tekniği ile saç ekimi yapılmışsa eriyebilen iç dikişler erimeye başlamaktadır. Nadiren uyuşma devam edebilmektedir.
2 ve 5. Ay: Uyuşma genellikle kalmamıştır.
6 ve 9. Ay: Donör alan tamamen eski yapısına kavuşmuştur.

Saç Ekilen Bölge
1.Gün: Saçları hafifçe önerin şekilde yıkayınız.
2 ve 3. Gün: Saç olan derideki kabukların çoğu kaybolacaktır. Hafif bir kızarıklık olacaktır.
4, 5 ve 6. Gün: Nadiren hafif şişlik olabilir ya da yoktur.
7. Gün: Kızarıklık hafif vardır ya da yoktur.
10. Gün: Hala kabuklar varsa dikkatlice çıkartılır. Greftler artık tamamıyla tutuşur.
15. Gün: Ekilen saçlar dökülmeye başlar. Normal yıkamaya geçebilirsiniz.
25. Gün: Ekilen saçların çoğunluğu dökülmüş olur.
1. Ay: Saç kökleri dinlenme dönemindedir. Dilerseniz saç boyatabilirsiniz.
2, 3, 4 ve 5. Ay: Ekilen saçlar büyümeye başlar. İlk çıkan saçlar incedir.

15 YORUMLAR

 1. saç ekilen bölgeyi ilk gün yıkayınız demişsiniz ama bana öle bişey önermediler. yıkamam gerekiyor muydu? yıkamadım diye herhangi bir sorun olur mu acaba? kafam karıştı şimdi.

  • merhaba musa bey ilk gün yıkama yapılmaz,yazıda ilk gün uzmanlar sizi bilgilendiri yazılı, belki yanlış algılama olabilir, o bölümü daha net açıklayalım. bandaj alındıktan sonraki gün yani saç ekimi günü dahil 3.gün yıkamaya başlamalısınız.

 2. ekilen saçların dökülmemesi için yapılabilecek bir şey var mı? yani ekilenler saçlar dökülmeden uzasın istiyorum. böle bi teknik ya da buna yardımcı olabilecek bi ilaç falan var mı ? ya da tedaviler mi işe yarıyor? bilgilendirrseniz sevinirim.

  • merhaba emre bey, öncelikle eğer saç ekiminiz doğru ve sağlıklı bölgelerden alınarak gerçekleştirildiyse tekrar dökülme yaşamazsınız. Ama daha sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak istiyorum aynı zamanda mevcut saçlarımı da korumak istiyorum diyorsanız, size bir dermatoloğa gitmenizi öneririm, muhtemelen sizin kullanabileceğiniz bir medikal ilaç yada mezoterapi gibi seanslı uygulamaları önerecektir.

 3. bazı yerlerde tek seansta ekim yapılıp bitiyor, bazı yerlerde ise ekimden sonra düzenli kontrollere çağırıyorlar,kalite ve doğal görünüm açısından ne tür bi seçim yapılmalı.. tek seansta bitmesi güzel ama bu kaliteden dolayımı tek seans (kontrollere çağırmaya gerek duyulmuyor) yoksa baştan sağmamı bilemedim… birde doğal görünüm ve kalite için saç ekim merkezi öneriyomusunuz, malum artık heryerde yapılıyor bu işlem ama doğru seçim yapılmalı…

  • Düzenli olarak kontrollere çağırmaları hem işin ciddiyeti hemde verdikleri önem açısından gayet güzel.Bu yaptıkları işe güvendiklerini ve arkasında durduklarını gösteriyor.Saç ekimi sonrasında ilk 2 hafta hassasyet gereklidir. Sonraki aşamalarda extre bir bakım yapmanıza gek yoktur.Sadece size söylenen şeylerden kaçınmanız yeterlidir.Eğer zamanınız yada imkanınız yoksa takibinizi resim göndererekte yaptırabilirsiniz. Anca fırsat varsa düzenli kontrollere gitmek her zaman için tecih edilmelidir. Direk olaa hehangi bir merkez yada doktor önermiyoruz.Ancak sitemizde bulunan başvuru formlarını doldurduğunuz taktirde saç ekiminde önde gelen kaliteli merkezlere sizin başvurunuzu yönlendirebiliyoruz.

 4. merhaba 21 gün önce saç ekimi yaptırdım şuan ekilen saçlardan bazıları deriye yapışıyor bunun neden ne olabilir normal bir durum mudur

 5. Ekilen saça zarar verme konusunda sigara içmenin etkisi varmıdır.Saçlarım ekileli 4 ay oldu,bana seyrek ve ince gibi geliyor.Günde 1 paket sigara içen birisiyim.Çıkan saçlara sigara zarar verir mi?Birde saçlarımı 2 günde bir 2 kez üst üste yıkıyorum.Normal yıkama gün sayısı nedir?Teşekkürler.

 6. Merhaba saç ekimi yaptıralı 3 hafta oldu. Fakat ekim yapılan alanda ve donör alınan kısımda yoğun kırmızılık devam ediyor. Ekilenlerin bir kısmı dökülmeye başladı, yerine yeni çıkanlar nokta şeklinde görülüyor. Kırmızılık ne zaman geçer ve bu görüntüyü düzeltmek için yapabileceğim bir şey var mı. Teşekkür ederim.

 7. merhaba Dr.bey benim sorum sac ekileli 25 gün oldu şok dökülme başladı şok dökülme kac gün sürerer
  2 sorumda 1 paket malesef sigara kulanıyorum etgisi nedir olumsuz anlamında
  şimdiden çok teşekür ediyorum
  ercan

CEVAP VER