Kelliğe çözüm olarak kullanılan saç ekimi uygulamasında en çok iki teknik kullanılmaktadır. Bu teknikler FUT ve FUE dir. Bu iki teknik arasında ise FUE tekniği son yıllarda daha çok kullanılan bir teknik halini almıştır. Saç dökülmesini engellemek için de Saç Mezoterapisi ve PRP tedavisi teknikleri kullanılmaktadır.

FUE tekniği

FUE tekniği “Foliküler Ünite Ekstraksiyonu” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bu tekniğe FUE adı verilmesinin sebebi saç köklerinin ense bölgesinden birer birer alınmasından kaynaklanır. FUE saç ekimi tekniği son yıllarda en çok kullan saç ekim tekniği haline gelmiştir. Bu teknikte saç kökü alımı ense bölgesinden özel iğneler ile birer birer alınmaktadır. Dökülme meydana gelen sahaya daha önce açılmış kanallara, alınan bu saç kökleri yerleştirilir.

FUT tekniği

FUT tekniği ise FUE tekniğinden önce çıkmış eski bir yöntemdir. Çıktığı ilk günler en popüler saç ekimi tekniğiydi. Ancak FUE tekniğinin çıkması ile birlikte popülerliğini kaybetmiştir fakat hala gerekli durumlarda kullanılmaktadır. FUT tekniğinde saç kökü alımları ense bölgesinin biraz üzerinden iki kulak arasından 1 – 1,5 cm genişliğinde şerit şeklinde saçlı deri parçası alınmaktadır. Deri parçasının alındığı bölge cerrahi müdahale ile dikilir. Çıkarılan deri parçasından saç kökleri özel mikroskoplar altında tek tek ayırılır. Bu ayırma işlemi dikkat gerektirmektedir. Daha sonra saçların ekileceği alana açılmış minik kanallara alınan bu saç kökleri nakil edilir.

PRP tedavisi

PRP (Platetet Rich Plazma) kelimelerinin kısaltılmış halidir. PRP tekniğinde bireylerden 10 cc kan alınır ve özel tüpler içine konularak 8 dk boyunca santrifüj makinasında 3000 devirde çevrilir. Bu işlem sayesinde normal kanda bulunan platet miktarından 2 – 4 kat daha fazla yoğunluğa sahip platet yoğunluğu elde edilmektedir. Bu sayede elde edilen besleyici solüsyon saçlı deriye enjekte edilir. Bireylerin kendi kanından elde edilen zenginleştirilmiş bir içerik olduğundan herhangi bir alerji ve yan etki riski yoktur.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi tekniğinde saç derisine ihtiyacı olan vitamin, protein ve minerallerin verilmesi ile saçların güçlenmesi, canlanması ve ölmeye yüz tutmuş saç köklerinin kalınlaşmasını sağlar. Saç mezoterapisi tekniğinden vitaminler cildin orta tabakasın özel iğneler ile enjekte edilir.

4 YORUMLAR

  1. Ben saç ekimi yaptırtım ve FUE tekniği kullandım doktorum gerçekten güzel bir sonuç verdi bu teknik. Doktorum yan etkilerini anlattığında pek önemsememiştim ve bu teknikle ekim yapmasını onaylamıştım iyiki onaylamışım çünkü yok denecek kadar az yan etkisi.

  2. Ben 2 yıl önce saç ekimi yaptırdım saçlarım şuan iyi durumda doktorum FUE yöntemi ile saç ekimini gerçekleştirdi ve bunun haricinde PRP tedavisi ilesaç köklerini güçlendirdi çok iyi bir sonuç aldım ben. Sizlere de tavsiye edebilir.

  3. Selamlar, saç ekimi yaptırmak istiyorum küçük bir araştırma yaptım ve saç ekimi teknikleri arasında en bilinen iki yöntem var FUE ve FUT saç ekimi yöntemleri birde saç dökülmelerini engellemek için kullanılan Saç Mezoterapisi ve Saç PRP si peki benim saçlarım şuan dökülme aşamasında yani ben Saç Mezoterapisi ya da Saç PRP sini kullansam bu sorunda kurtulabilirmiyim eğer kurtulabilirsem neye yöre bu iki yöntem arasında seçim yapıyorlar ve kullanıyorlar ikiside aynı sonucu veriyo sonuçta bilgilerinizi bekliyorum.

  4. Saç ekim yöntemleri arasına hemen hemen hepsi iyi sonuçlar verir sadece ekim yöntemleri farklıdır.

    Bana soracak olursanız saç ekimi yatıran bir kişiye FUE yöntemi ile saç ektirmesini tavsiye ederim ya da saç dökülmesini önlemek için bir tedavi düşünüyorsa Saç Mezoterapisi yöntemini tavsiye ederim neden diye sorarsanız ben bu ikisi ile tedavi oldum FUE yöntemi ile saç ekimi yaptırdım ve saçlarımın daha canlı ve sağlıklı olması içinde Saç Mezoterapisi uygulamasını kullandım.

CEVAP VER