Saç ekimi uygulamasına hazırlık aşamasında yapılan muayene ve analiz işlemlerinden sonra bireyin saç dökülmesinin şekline uygun olan saç ekimi yöntemi belirlenir. Saç ekimi uygulamasında herkese aynı saç ekimi yöntemi ile ekim işlemi yapılamaz. Bireyler arasında saç ekimi yöntemleri değişiklik gösterebilir. Saç ekimi yöntemleri arasında bilinen iki yöntem vardır bunlar FUT yöntemi ve FUE yöntemleridir.

FUT yöntemi, “Foliküler Ünite Transplantasyonu” kelimesinin kısaltmasıdır. FUT saç ekimi yönteminde saç kökü alımı kafanın arka kısmında iki kulak arasındaki dökülmemeye kodlanmış saç köklerinin bulunduğu bölgeden şerit şeklinde alınmaktadır. Alınan bu saçlı doku parçası saç köklerine ayrıştırma işleminden sonra saç dökülmesi oluşan bölgeye yerleştirilir. FUT yönteminde saç kökü alımı şerit halinde bir doku parçası alındığı için alım yapılan bölgede ince bir iz kalmaktadır bu iz çiz halindedir.

FUE yöntemi, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu” kelimesinin kısaltmasıdır. FUE yönteminde ise saç kökleri özel bir materyal ile tek tek alınmaktadır ve alınan bu saç kökleri FUT yöntemindeki gibi saç dökülmesi oluşan bölgeye yerleştirilir. FUE yönteminde kafanın arka kısmında iki kulak arasından alınan saç kökleri şerit halinde alınmadığı için kök alımı gerçekleştirilen bölgede kesinlikle bir iz kalmaz.

Saç ekimi yöntemleri arasında ne gibi farklar vardır

Saç ekimi uygulamasında iki farklı saç ekimi yöntemi vardır. Bunlar FUT yöntemi ve FUE yöntemidir. FUT yöntemi saç ekimi uygulamasında kullanılan ilk yöntemdir. FUE yöntemi ise FUT yönteminden çok zaman sonra kullanılmaya başlamıştır ancak FUT yönteminin popülaritesini bitirmiştir ve saç ekimi uygulamasında iyi bir yer edinmiştir. FUE yöntemi hakkında şöylede diye biliriz saç ekimi uygulamasının ününe ün katmasına neden olan yöntem de diyebiliriz.

FUT yönteminde saç kökü alımı yapılırken cerrahi operasyon uygulanması gerekmektedir. Bu yöntemde iki kulak arasında saçlı deriden ince ve şerit halinde 10 – 15 cm uzunluğunda 1 – 2 cm genişliğinde doku parçası alınmaktadır. Bu doku parçasının alınmasından sonra bu bölgeyi kapatmak için dikiş atılır bu nedenle de iki kulak arasında ince bir çizgi kalmaktadır. Alınan bu doku parçası özel mikroskoplar altında 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü olarak ayrıştırıldıktan sonra saç dökülmesi meydana gelen saçsız bölgeye nakledilir.

FUE yönteminde ise saç derisinde herhangi bir cerrahi operasyon yapılmadığı için hiçbir şekilde iz kalmaz. FUE yönteminde saç kökleri birer birer alındığı için ayrıştırma işlemine gerek duyulmaz ve bu sayede saç köklerinde kayıp yaşanma ancak FUT yönteminde ayrıştırma işlemi yapıldığı için ayrıştırma esnasında saç köklerinde kayıp yaşanır. FUE yönteminde saç kökü kaybı yaşanmadığı için alınan saç köklerinin tamamı ekilebilir.

FUT yönteminde cerrahi operasyon gerektiği için saç ekimi sonrasında acı hissi oluşmaktadır. Fakat FUE yönteminde böyle bir durum gerçekleşmez çünkü bu yöntemde cerrahi operasyon gerekememektedir.

1 YORUM

CEVAP VER