Saç ekimi işlemi her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de zor bir işlemdir saç ekimi işlemi de sonuçta cerrahi bir işlem olup ameliyathane ortamlarında uygulanmaktadır ve lokal anestezi altında yapılır. Saç ekimi uygulamasının başlamasının ilk aşaması lokal anestezidir ilk olarak verimli saç köklerinin alınacağı alan sonrasında da naklin yapılacağı alan lokal anestezi yöntemi ile uyuşturulur , enjeksiyon ile uygulanır ve iğnenin deriye teması sırasında bir açı hissedilecek birkaç iğneden sonra diğerleri hissedilmeyecektir.saç ekimi uygulaması esnasından acı hissedilmemesi için anestezi işlemini uygulamak şarttır.

Saç ekimi işlemi her aşaması dikkatle uygulanmalıdır. Bunların başında da anestezi çok önemlidir. Lokal anestezi yapacak doktorun hastanın genel durumuna göre ne kadar anestezi uygulayacağını çok iyi tespit etmiş olması gerekir hasta anestezi aldıktan sonra uygulama esnasında ağrı ya da acı hissetmemelidir bunda da uygulanan anestezinin dozu çok önemlidir.

Saç ekimi ameliyatının kullanılan tekniklere göre kaç saat süreceği değişebilir yaklaşık FUE yöntemi ile  6 – 8 saat aralığına ihtiyaç duyulabilir, bu nedenle uygulanacak olan saç ekim işleminin yöntemine göre anestezi uygulaması rahat bir operasyon süreci için önemlidir.

Saç ekimi uygulaması yaptırmak isteyen hastalar genellikle önce ağrı ve acı hissedilip hissedilmeyeceğini merak ederle şöyle ki anestezi işleminin uygulamasında son acı hissedilmeyeceğini bilmek saç ekim uygulamasını yaptırmayı düşünen hastalarda büyük rahatlık sağlar buna güvenilerek de acı endişesi yaşamadan operasyonu yaptırmaya daha kolay karar verebilirler.

Ne kadar küçük alanda olursa olsun anestezi sac ekimi yaptıracak hastalar için dikkat edilmesi gereken bir husustur ayrıca bu işlemi yapacak hastaların ameliyathane ortamında tecrübe ve deneyim sahibi cerrahlar tarafından yapılması gereklidir.

Sac ekimi uygulaması bittikten sonra ise greftlerin alındığı donör bölge ya da sac köklerinin ekildiği bölge üzerinde geçici süre ile his kaybı ve uyuşma meydana gelebilir ama bu durum için korkulacak bir şey yoktur endişe edilmemelidir sac ekimi süresince oluşabilen ve devamlılığı olmayan bir ağrıdır.

CEVAP VER