Estetiğin önemli yanlarından biridir saç ekimi, hatta bir bütün de diyebiliriz. Saç ekimi uygulamasında ön saç çizgisinin doğal olmasından tutun da, ekilen saç köklerinin yönü ve ekim yöntemi gibi birçok önemli hususlar saç ekimi ameliyatının/operasyonun başarılı olması için olmazsa olmazlarındandır ve bu hususlar saç ekimi işleminin kalitesini ortaya çıkarır.

Doğal bir ön saç çizgisinin oluşturulması aslında saç ekim işleminde temel bir koşuldur. Kişinin eski saç çizgisi, ekilecek kök miktarı, yaşı, alın çizgisi, hastanın beklentisi ve saç açıklığı oranı gibi birçok durumun birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Kişi için en uygun saç çizgisi belirlenir. Ama illaki bu ön saç çizgisi kadınlar ve erkekler için farklı şekillerde olmaktadır. Örnek olarak kadınların ön saç çizgisi mümkün olduğu kadar düz dizayn edilerek belirlenir. Erkeklerde ise bundan çok farklı olarak yanlarda doğal bir alın girintisi oluşturulmaktadır. Doğal bir görüntü için, ön saç çizgisi kesinlikle düz bir hat şeklinde olmamalıdır. Tam tersine düzensiz, girintili, çıkıntılı yani testere ağzı şeklinde doğallığı taklit edecek şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla tek saç kökü içeren kökler ön kısma ekilmelidir. Buna bağlı olarak tekli saçlar, ön saç çizgisinde tel tel doğal bir görünüme kavuşmada kolaylık sağlamaktadır. Bunun peşinden 2’li, 3’lü, 4’lü köklerde sırası ile arkaya ekilerek arka üstelik daha yoğun bir görüntü kazandıracaktır.

Bunların dışında saç ekimi işlemi yapılacak olan kişinin saçlarının hangi yöne çıktığı ve hangi şekilde olmasıyla ona paralel bir ekim yapılması da önemlidir. Bu şekilde yapılacak işlemde saç köklerinin yerleştirileceği kanalların yönü ve derinliği doğal saçı taklit ederek ona benzemesini sağlayacak ölçüde olabilecek en kusursuz şekillerde yapılmalıdır. Örneğin ön kısımda saçlar ortalama 45 dere açı ile çıkarken, tepe bölgede kuş döngüsü gibi bir görünüm bulunmaktadır. Genellikle tüm detaylar saç ekiminde doğal ve iyi bir sonuç ortaya çıkarmak için olması gereken önemli kurallardır.

CEVAP VER