Saç Ekiminde Robot Teknolojisi

0
394

robotik-sac-ekimiSaç ekimi robotu, saç naklini daha konforlu ve hatasız bir şekilde gerçekleştirmek üzere tasarlanmış bir teknolojidir.

Robotik saç ekimi, robot aracılığıyla sağlıklı saç köklerinin otomatik olarak toplanması ve kişiye manuel olarak ekilmesi işlemidir. Dolayısı ile robotik saç ekimini, saç transferinin robotik dünya ile birleşmiş versiyonu olarak tanımlayabiliriz.

Artas robotu, saç ekimine katılan insan sayısını azaltan ama yine de bilgisayar ortamında, uzman bir yönlendiriciye ihtiyaç duyan bir sistemdir. Robotla verici alanda dairesel kesiler yapılır ve bu kesilerin içinden kökler elle toplanır. Operasyon sırasında ekimi gerçekleştirilecek köklerin açı ve hızının yine bilgisayar ortamında doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Saç köklerinin donör bölgesinden toplanma işlemi sırasında robot teknolojisi, insan elinin hassasiyetine karşı daha az hasar garantisini ortaya koyuyor. Fakat insan eliyle yapılacak olan işlemden iki kat daha yavaş olacaktır ve makineyi yönetecek teknik adamların eğitim konusu burada devreye girmektedir. Robot teknolojisi görüşümüze göre henüz deneysel bir aşamadadır ve Türkiye’de Artas robot teknolojisi henüz her yönüyle kullanılmaya başlamamıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de elbette çok maliyetli olmasıdır ve yetişmiş teknik adam eksiğidir.

Saç ekim robotu, insan faktöründen doğan hataları minumuma indirgemek hedefiyle tasarlanmıştır. Saç ekim robotunu tasarlayan önde gelen saç ekimi doktorları ve araştırmacıları robotu tasarlarken manuel yapılan işlemlerdeki olası hata payını, göz yanılgısını, dikkat ve hassasiyeti göz önünde bulundurmuşlardır. Diğer saç ekimi yöntemlerinde saçların çıkma yönü, açısı işlemi yapan uzmanın özen ve dikkatine bağlıdır. Robotik saç ekiminde ise, saç kökleri arasındaki boşluk, saçların çıkma yönü ve açısı gibi unsurlar robot tarafından algılanarak işlem yapılır. Saç ekim robotu, özel büyüteci vasıtasıyla foliküler birimi görüntülemede 10.000 kat büyüme sağlayarak hata payını ortadan kaldırır. Yüksek çözünürlüklü dijital görüntüleme sistemi, her bir foliküler birimin görüntüsünü saniyede 50 kat büyüterek uzaklık parametrelerini günceller. Robotun akıllı algoritmaları sayesinde saçın çıkış yönü ve derinliği hesaplanır. Saç ekim robotunun bir diğer önemli avantajı ise saç köklerini toplarken mevcut sağlıklı saçlara herhangi bir zarar vermemesidir.

CEVAP VER