sac ekiminde sac yogunlugunun onemi

Kişinin ihtiyacı olan greft sayısını bulmak için matematiksel bir hesaplama işlemi yapılır. Geleneksel teknikler ile bu hesaplamayı yapabilmek kafa derisinin üzerinde saç dökülmesi olan alan ölçülür. Santimetre cinsinden ölçülen bölge, santimetre kare cinsinde çevrilir. Belirlenen rakam 45 ile çarpılarak kişinin ihtiyacı olan greft sayısı kesin olarak hesaplanmış olur. Saç ekimi ameliyatı için gerekli toplam greft sayısı, saçın özellikleri, yoğunluğu, kafa derisinin gevşekliği, kafanın boyutu ve şekli, yüzün özellikleri ve genel estetik ihtiyaçlarına göre hastalar arasında büyük farklılıklar olması nedeni ile geniş çapta değişebilir.

Doğal saç yoğunluğu ırk ve aileden gelen özelliklere göre belirlenmektedir. Tepe noktasında saç yoğunluğu 65cm²’ye kadar çıkabilir, ancak bu yoğunluk, kan dolaşımın tüm greft’lerin ihtiyacını karşılamama riskini taşır ve yetersiz beslenenler greft’ler ise canlılığını kaybederek dökülürler.

Yapılan testler yaş aldıkça normal saç yoğunluğu oranlarının 35-45 cm²ye kadar azaldığını göstermektedir. Bu saç yoğunluğu oranı tepe bölgesinin seyrek görünmesine neden olacak bir orandır. 45 cm²’lik saç yoğunluğuna sahip bir hastanın daha fazla saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçları kurtarmak için tedaviye ihtiyacı vardır.

CEVAP VER