Merhaba bu makalemizde Saç Fototerapisi Nedir? başlıklı yazımızla karşınızdayız. Saç fototerapisi nedir, saç ekimi uygulamasında bu yönteme neden ihtiyac duyulur bunlardan bahsedeceğiz.

Saç fototerapisi elektrostimülasyonla saç dökülme ve saç kaybı durdurmak ve saç dökülmesi olan bölgelerde yeniden saç çıkmasını sağlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Kapalı bir ortamda tedaviyi alacak olan kişinin vücuduna ışın verme tekniğidir. Vücuttaki kemiklerin gelişimi ve güçlenmesi için etkili olan bu büyüme işleminin yayılmasını sağlayan bu enerji benzer bir mekanizmayla saçta üzerindeki foliküllerin büyüme faktörünü de harekete geçirmektedir. Ölü hücrelerini vücuttan atarak güçlendirmek için saç fototerapisi yöntemi kullanılmaktadır.

Dünyada belirli ülkelerde tıbbi alanda onaylanmış erkeklerde ve kadınlarda saç ekimi tedavisi için uygulanan bir tekniktir. Saçlı deride büyümeyi tetikleyen, hücreler içi ve hücreler arası kalsiyum ve magnezyum gibi maddelerin geçişini basitleştiren ve saç metabolizmasını etkiler.

Strese, yanlış kozmetik ürünlerine be hormonal nedenlere bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesi haftada 1 seans ve 12 dakikalık bir süre uygulanarak 6 – 12 hafta içerisinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir ve saç fototerapisi yöntemiyle engellenmiş olur. Saç fototerapisinin olumsuz yan etkisi yoktur.

Ultraviyole ışınlarda hastaya özel kabinlerde ağızdan ilaç vermeden direkt ışın işlemi uygulanıyor. Işın tüm vücuda verilebildiği gibi, istenilen bir alana da lokal olarak da uygulanabilmektedir. Bu şekilde kıl dibinde saç kayıplarına sebep olan hücreler ortadan kaldırılarak, saçların uyarılması için kullanılır.

 

 

4 YORUMLAR

 1. Selamler. Ben saç ekimi yaptıracağım ve saç ekimi yaptıran arkadaşım var bilgi almak için danıştım arkadaşıma saç fototerapisinden bahsetti tam olarak anlamamıştım ancak şimdi daha iyi anladım saç ekimi konusunda bu kadar ilerleme beni şaşırttı doğrusu.

  Sayenizde saç ekimi konusunda biraz daha tatmin oldum.

 2. merhaba,
  47 yaşındayım.
  4-5 yıldır genetik kökenli saç incelmesi ve beraberinde dökülme problemi yaşıyorum.Dermatolog önerisiyle son 1 yıldır düzenli olarak DHT baskılayıcı bir şampuan ve prokapil losyon kullanıyorum.Fototerapi tedavimi desteklemede yardımcı olabilir mi? Sonucun kalıcı olması için tekrarlanması gerekmiyor mu?haftalık seans sayısı ve ücreti nedir?Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Nazan Erensoy

 3. merhaba. ben saçlarımın geri çıkması için lazer saç foto terapisi yaptırdım. ancak kafama takılan bu cihaz cidden saç çıkartırmı ve 2 aylık haftada 2 kere olmak üzere 1200 tl fiyatı yüksekmidir ?

CEVAP VER