PRP (Platelet Rich Plasma) saç tedavisinde, hastadan damar yoluyla 10 cc kan alınır. Alınan kan özel bir işleme tabi tutularak serum kısmı ile plasma kısmı ayrıştırılır. Kanın plasma kısmından elde edilen trombositler laboratuar ortamında zenginleştirildikten sonra saç dökülmesinin yada zayıf olan saç köklerinin olduğu bölgelere özel ince uçlu enjektörlerle tekrar nakledilir.

Bu şekilde zayıf olan saç köklerine direkt olarak destek tedavisi yapılır. Prp tedavisi genç yaştaki kişilerde daha olumlu sonuçlar vermektedir. Uygulama da kriter kandaki trombosit sayısıdır. Trombositi düşük olan kişilerde olumlu sonuçlar vermeyebilir. Genelde 6 seans olarak 15 günlük periyotlarla uygulanırken her bir seansı yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Uygulama sırasında hafif bir ağrı olmakla birlikte, Uygulama yapılan kısımda kızarıklık oluşabilir, bu da yaklaşık 2 saatlik bir zaman dilimini içinde ortadan kaybolur.

Son zamanlarda bazı dermatologlar, saç mezoterapisini ve saç prp tedavisini üçer seans olmak üzere kombine olarak, 1 hafta aralıklarla uygulamaktadırlar. Bu tedavi mezoterapide kullanılan harici besleyici içeriğin yanısıra prp de kullanılan doku iyileştirici mantığı bir araya getirmektedir. Tabi sonucu belli bir zaman sonra ortaya çıkacaktır, ancak hekimin uygun gördüğü kişilerde olumu sonuçvermesi doğaldır. Sizde eğer tedavi yaptırıyorsanız, size uygun olup olmadığını dermatoloğunuzdan öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER