Çevremizde çok sayıda insan saç ekimi gerçekleştirdi. Ama aynı zamanda bir o kadar da bu ameliyattan korkan insanlar var. Neye göre saç ektirmeli?

Saç ekimi yaptırmak için saçların tamamen dökülmesini beklemek gerekmez. Hasta saçlarındaki açıklıktan rahatsız olduğu an saç ektirebilir. Eğer saç dökülmesi fazla ise durdurmak için çeşitli tedaviler uygulanmalıdır. Saç ekiminde yaş sınırı yoktur. Hasta 18 yaşından sonra ihtiyaç hissettiği her an saç ekimi yaptırabilir.

Kimler saç ektirmeli, kimler ektirmemeli? Yani hastalıklar önemli bir etken mi?

Yara ya da yanık bölgelerine de saç ekilebilir ancak sağlıklı deriye ekilen saçlar kadar sık bir ekim yapılması mümkün değildir. Şeker hastalarına eğer hasta ilaçlarını düzenli kullanıyor ve kan şekeri normal düzeylerde devam ediyor ise saç ekimi yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. Tansiyon hastalarına da yine aynı şekilde ilaçlarını düzenli kullanıyor ve tansiyonu düzenliyse saç ekimi yapılabilir. Metabolik hastalıklara bağlı saç dökülmesi olan hastalarda mutlaka önce altta yatan hastalığın tedavisi yapılıp ondan sonra saç ekimi gerçekleştirilmelidir.

Kanser hastaları…

Daha önceden kanser hastalığını atlatmış ya da halen kanser hastası olan hastalara PRP tedavisi uygulanması kontrendikedir. Çünkü PRP ile kanser hücrelerini de taşıyıp metastaza yani kanserin yayılmasına neden olunabilir.

Saç ekimi sonrasında neye dikkat etmeli?

Operasyonu yapılan hastanın ekilen saçları operasyondan itibaren 10 gün hiçbir yere sürtmemelidir. Yine 10 gün hasta spor yapmamalı ve şapka takmamalıdır. 15 gün ağırlık kaldırmamalı, 20 gün motosiklet kaskı takmamalıdır. 1 ay hamama, saunaya, havuza, denize girmemelidir. 3 ay ekilen saçları ustura ya da makinayla traş etmemeli, 6 ay ekilen bölgeye darbe almamalı ve ekilen bölgenin bronzlaşmasına engel olmalıdır.

CEVAP VER