Saçların 20′li yaşlarda dökülmeye başlamasıyla endişe ve kaygı başlar. Bu durumu ciddi bir sorun olarak gören kişilerde psikolojik bozulmalar dahi görülebilir. Şu unutulmamalıdır ki saç dökülmeleri ciddi bir hastalık değildir, büyük oranda bizim elimizde olmayan genetik olarak bize kadar gelen ve şu ana kadar kesin bir çözümü bulunamadığı için bizden sonraki nesillerde de devam edebilecek bir süreçtir. Günümüzdeki yaşam şartları, beslenme ve çalışma şartları düşünüldüğünde dökülme  daha da erken yaşlarda başlamaktadır.

Bu sorunu yaşayan kişilerde süreç nettir; zaman kaybedilmeden dökülmenin başlarında öncelikle konunun uzmanı bir doktora gidilmeli, dökülme sebebine göre dökülmeyi yavaşlatan sürekli tedaviler yaptırılmalıdır. Bu süreci bir tedavi olarak görmemeli , kendimize verdiğimiz değerin bir ifadesi gibi düşünmeliyiz. Saç dökülmesini hiç yaşamamak veya tamamen  durdurmak elimizde olmadığı için psikolojik olarakta kendimizi fazla yıpratmamalıyız.

Günümüzde geliştirilmiş bilimsel tedavileri takip ederek uzman kontrolünde uygulatmalız,  dökülmenin minimum seviyelere indiği 30′lu yaşlara kadar  bu süreci en az kayıpla atlatmalıyız. Yaptıracağımız saç ekiminde daha az sayıda grefte ihtiyacımız olacak, saç ekim maliyetimiz düşecek, hemde daha sık saçlara sahip olabileceğiz.

Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir donör alandan birkaç seans toplamında alınan ve başarılı olarak kabul edilebilecek greft sayıları 4-5 binleri geçmemektedir. Bu sayılarda tamamen açılmış bir alanın çok sık olarak ekilmesine yetmeyecektir.Mecuttaki bize hiçbir maliyeti olamayan saçlarımızı kıymetini bilelim.

Saç ekimi sonrasında da tedavi kesilmemelidir. Hem mevcut saçlarımızı kaybetmeden daha canlı ve sağlıklı halde tutmak hemde ekilen saçların daha hızlı ve sağlıklı çıkmasını sağlamak için destek tedavilerine çok sık olmasa da doktor kontrolünde devam etmeliyiz.

2 YORUMLAR

  1. merhabalar. ben saç problemi yaşıyorum ve yeni minoxil kullanmaya başladım. uzun dönemde herhangi bir yan etkisi var mıdır sizce? bir de eğer ekim yaptırmak istersem ekimden önce bırakmam gerekir mi, ne kadar önce bırakmalıyım?

    • düzenli olarak kullandığınız sürece bir yok ama yine de bir dermatolog kontrolünde kullanmanızda fayda vardır. Saç ekimi yaptırmakistediğiniz süreçte faydası olur, saç ekimi öncesi ekimi yaptıracağınız doktoru bu konuda bilgilendirmenizde yarar olacaktır

CEVAP VER