Saç şekilleri, renkleri ve cinsleri nasıl olursa olsun saçların yapısı aynıdır.Saçın kimyasal yapısının % 95′inde protein bulunur, deri altındaki kök ve deri üzerindeki gövde kısmı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Saç kafa derisinde bulunan yağ katmanına gömülü bulunan saç kökünden çıkar. Saç kökünün etrafında salgı bezleri bulunurken bunların en önemli olanı sebum denilen saç tellerini kayganlaşmasını sağlayan salgı bezidir.Sebum çok çalışırsa saçlar çok yağlanır, az çalışırsa saçlarda kuruluk meydana gelerek saç teli zayıflar.

Saç gövdesi 3 katmandan meydana gelir; en alttaki medula olarak tanımlanır, orta kısımda keratinden oluşan korteks tabakası bulunur ki saç telinin esnekliğini,sağlamlığını sağlayan ve saç teline rengini veren bu bölümdür. Saç gövdesinin en dışında da kütikil olarak adlandırılan renksiz ve ince tabaka vardır; 5-10 kat halinde birbirinin üzerine sarılmış ölü hücre kalıntılarından oluşur ve saçı koruyucu görevi vardır. Kütikil tabakası balık pulları gibidir ve saçın iç bölümlerini korumakla görevlidir. Korteks tabakası saça esnekliğini ve dayanıklılığını veren en önemli bölümdür. Diğer önemli bir bölüm ise saça rengini veren pigmentlerin bulunduğu saç özü denilen en iç tabakadır.

Saç derisinin içinde bulunan saç kökü, saç folikülü denilen torbacığın içinde bulunur ve bu torbanın içinde bulunan papil denilen yumru tarafından beslenir. bizler saç tlini çektiğimizde saç telinin en ucunda görünen beyaz kısım papil değildir, papil yine saç folikülünün içinde kalır ve yeni saç telleri üretmeye ve beslemeye devam eder.

Saçın Yaşam Süreci Bir saç telinin ömrü 3 aşamada gerçekleşir; aktif büyüme evresi (anajen) yaklaşık 3 yıl (1000 gün) sürer, geçiş dönemi (katajen) yaklaşık bir kaç hafta devam eder ve dinlenme (telojen) dönemidir.dinlenme dönemide yaklaşık olarak 3 ay (100 gün) sürmektedir. Kafa derisindeki binlerce saç folikülü herhangi bir zamanda farklı evrelerdedir.

Saç her ay yaklaşık 1 cm kadar uzar ve 2-6 yıl boyunca büyümeyü sürdürebilir. Sonrasında 1-1,5 ay süresinde büyüme sona erer ve saç teli ölür. Sağlıklı bir insanda ortalama günde 100 saç teli dökülmesi normal olarak kabul edilir. Saçlarında sorun olan kişiler yaptırdıkları saç tedavisinin çok kısa sürede sonuç vermeyeceğini, saçın yaşam sürecinden de anlamalıdır. Tedavinin sonuçlarının görülmesi zaman alacaktır.

Saç şekil ve biçimleri Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi her saçın yapısı aynıdır. saçlardaki renkler, düz, kıvırcık,dalgalı olması saç kökünün yapısına bağlıdır. Saç kökü düzgün bir yapıdaysa saç telleri düz çıkar, çarpık yapılı ise dalgalı veya kıvırcık çıkabilir.

Saç telinin ömrü ve sayısı Sağlıklı bir insanda ortalama saç sayısı 80-140 bin arasındadır. Saç telinin ömrü birkaç ayla birkaç yıl arasında değişiklik gösterir. Saç aylık 1-3 cm arasında uzarve 20-25 cm ye ulaştıktan sonra uzama yavaşlar.her saç telinin yaşam evresi farklıdır.

Saçları kızıl olan kişilerin saç sıklığı azdır,fakat saç teli kalın olduğu için sık ve yoğun görünüme sahiptirler.Sarı saçlara sahip kişilerin saç telleri ince fakat daha sık olur. Siyah saçlı kişilerde saç sıklığı sarışın kişilere göre daha azdır, saç kalınlığı da kızıl şaçlılara göre daha fazladır, yani her ikisinin ortasında yer alırlar. Bilinenin aksine saçları kısa kestirmek saç uzmasına yardım etmez saçların 25 cm den sonra uzması yavaşlar. Saçları kısa kestirmek saç kırıklarını yok ettiği için daha sağlıklı görünmelerini sağlar.

Saç renginin ve yapısının oluşmasında neler etkilidir Saçlara rengleri veren melanin pigmentidir.Melanin saç etrafında bulunan melanoasitler tarafından üretilir, saç rengi insan yaşının ilerlemesi ile grileşmeye başlar. Genç yaşlarda görülen grileşme beyaz saç pigmentinden kaynaklanmaktadır, bunlara gri saçlar adı verilir ve ender görülürler.

Saç renk ve yapıları ınsan ırklarına göre farklılıklar göstermektedir.Beyaz ırktan olan insanların saç kesitleri ovaldir ve kıvırcıklanma göstermeye meyillidir.Afrikalıların saç kesitleri yassıdır ve birbirine dolanmıştır. Asyalıların ki ise yuvarlak ve düz olmaktadır. Normal bir insanda 100-150 bin saç teli bulunur. Bu kökler 1-4 arasında kıl içeren folikül üniteler halinde bulunurlar. Sağlıklı bir insanda 50-60 bin saç folikülü bulunmaktadır. Bir insan vücudunda ise kıl üreten yaklaşık 5 milyon kıl folikülü vardır.

CEVAP VER