Saç ekim operasyonları gerekli kriterlere uygun bir şekilde yapılmışsa sağlık üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmamaktadır. Aksine saç ekimi operasyonunun, kişinin sosyal çevrelerindeki iletişimin kalitesini artıran sonuçları olduğu düşünülürse sağlık üzerinde çok olumlu etkileri olduğu söylenebilir.

Kadınlarda da saç dökülmesinin en yaygın nedeni yine kalıtımsaldır. Hem anne hem de baba tarafından aktarılabilir. Bunun yanısıra bazı hormonların da kadınlardaki saç dökülmesinde etkili olduğu bilinmekte ise de bu konudaki çalışmalar henüz devam etmektedir. Ayrıca daha seyrek görülmekle birlikte, tıbbi tedavi ile önlenebilir saç dökülmeleri de vardır.

Erkek tipi saç dökülmesi, önce ön bölgelerden saçların kalınlığının ve uzamasının azalması şeklinde başlar. Saçların kulak üstü bölgesinden başlayarak ensenin üstündeki bölgelere kadar olanları genetik olarak hayat boyu dökülmemeye programlıdır. Bu yüzden saç ekiminde kullanılan saç folikülleri de hayat boyu kalıcı olmaları nedeniyle bu bölgeden alınmaktadır.

CEVAP VER