Saç dökülmesi psikolojik problem teşkil etmekte ve özgüven duygusuna zarar vermektedir. Bu sorunla baş etmenin birçok yolu bulunmakla beraber saç dökülmelerinin önüne geçmek ancak erken dönemde uygulanacak olan Saç mezoterapisi, PRP tedavisive yeni geliştirilen çeşitli saç dökülmesi tedavileri ile mümkündür.

Erkeklerde saç dökülmesinde en sık etken genetik faktörler (androgenetik alopesi) ve ailesel yatkınlıktır. Bilindiği üzere saç dökülmesinde etken genler anne tarafından gelmektedir. Ayrıca stres nedeniyle ani saç dökülmesi, çevresel faktörler, ilaçların yan etkisi ve beslenme alışkanlıkları da saç dökülmesinde etkilidir. Ancak genetik faktörlü saç dökülmeleri haricindeki bu tür dökülmeler kelliğe götüren dökülme tipleri yerine dönemsel saç dökülmeleridir ve saç dökülme tedavileri ile önlenebilr.

Genetik saç dökülmesinde, dökülme bölgesinde bu hormonun aktivitesinin arttığı gözlenmiştir. Başın ense ve yan bölgesindeki saçlar DHT hormonundan etkilenmez ve genetik olarak dökülmemek üzere kodlanmıştır. Ekildikleri yerlerde de, hayat boyu kalıcı olurlar.

CEVAP VER