Son yıllarda ve günümüzde özellikle fazlasıyla dikkat çekmekte olan ve büyük ilgi gören saç ekimi, bir diğer adıyla yani saç nakli olarak tabir edilmektedir. Kesinlikle bu bir cerrahi işlem olduğundan, saç ekimi işlemi ameliyathane ortamında yapılması şarttır. Öyle ki verici alandan saç dökülme niteliği olmadan kodlanmış olan saç folikülleri buradan alınarak, FUT ve FUE yöntemleriyle saçsız bölgelere uygulanmaktadır. Diğer merak edilen bir detay da saç ekiminden sonra ekilen yeni saçların ömür boyu dökülmeyeceğidir. Bunun nedeni ise kafanın arka kısmı yani ense bölgesindeki saç köklerinin genetiğinde dökülme olmamasıdır.

Özellikle çok merak edilen durumlardan biri de saç ekiminin her yaşta uygulanabilirliğinin yanı sıra buna bağlı olarak ameliyat yoluyla yapılan saç ekimi, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilere bu ameliyatın yapılıp yapılmamasıdır. Örnek olarak şeker hastalarına da yapılabilir ama iyileşme normal vakaya göre biraz daha geç olmaktadır. Diğer yandan hemen herkeste de görülebilen tansiyon hastaları ise tansiyonu kontrol altına alınarak saç ekimi ameliyatı yapılabilir. Ancak dediğimiz gibi bu sorunlarla başvuran ama bu kriterlere uymayan pek çok kişi saç ekimi yaptırtmak istiyor, ancak tansiyon, şeker, kalp hastalarında çeşitli tetkiklerin yapılması gerektiği ve çeşitli uzmanlardan onay almak gerektiği atlanılmamalı ve unutulmamalıdır. Kulaktan dolma birbirlerine verilen tavsiyelerle herhangi bir ihmale yer vermeden önce gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.  Çünkü bu bir mikro cerrahi operasyonudur. Ve Lokal anestezi ile yapıldığı için başlı başına risk teşkil etmektedir. Bunlara maruz kalmamak adına, hastaların kurumlara müracaat etmeleri önerilmektedir.

Fazlasıyla ihtiyacı hissedilen saç ekimi ile bir hastanın görsel ve estetik olarak önemli bir problemi çözülmüş olur böylelikle. Cerrahi işlem olması vurgulanarak, saç ekimi ameliyatlarını uzman ekiplerin ve plastik estetik cerrah gözetiminde olması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Gerekli tedbirler alındıktan sonra gönül rahatlığı ile uygulanabilir.

3 YORUMLAR

  1. merhabalar. ben 37 yaşındayım ve saç ekimi istiyorum . ancak keloid adında bi hastalığım var. çok sık rastlanmayan bi hastalık. bu hastalığın bir engeli var mı saç ekimi için. cevaplarsanız sevinirim.

  2. benim bi tanıdığım vardı cem bey. onda da keloid vardı. önce dermotologa göründü. sonra saçının bi bölümüne yaptılar yanlış hatırlamıyorsam. bir ay kadar beklediler. sonuca göre ekime devam ettiler. ama hatırladığım kadarı ile uyardılar da. belki hemen olmaz ama br iki ay sonra keloidin tekrar etmeyeceğine garanti veremeyiz diye.siz gene de iyi bir dermotologa görünün bence.

  3. merhabalar. ben 31 yaşındayım. ekim düşünüyorum. ancak benim tansiyonumda sıkıntı var. yüksek değil aksine düşük. bu herhangi bir sorun yaratır mı? operasyon sırasında bayılırmıyım falan? korkuyorum çünkü.

CEVAP VER