Saç dökülmesi sorunu yaşamayan bir kişide ırklara göre farklılık göstermekle birlikte cm2 de 70 – 100 foliküler ünite saç teli bulunur. Bu sayılarda %50 ve daha üzerinde bir saç dökülmesi, kişinin saçlarında gözle görülür şekilde seyrelme oluşturmaktadır.

Saç ekimi ile tamamen saç olmayan bir alanda cm2 de 50 saç teli üzerinde bir saç ekimi gerçekleştirilirse o alan güzel bir yoğunluk saplanmış olur. Cm2 ye 30 – 40 greft arası 65 – 85 saç teli saç ekimi yapıldığında, bu yoğun ekim olarak adlandırılır.

Saç ekimi yapılacak olan alanın genişliği ve donör bölge saç sıklığı yeterli ise tüm saç olmayan alana eşit dağılımlı yoğun saç ekimi yapmak mümkündür. Buna saç ekimi ameliyatını yapacak olan uzmanın hastayı muayene ederek karar vermesi gerekmektedir.

Saç tellerinin kalınlığı “kalın, normal, ince” düz, kıvırcık veya hafif dalgalı olması yoğun ekim şeklinde planlamayı değiştirebilir.

Eğer saç ekimi yapılacak kişi düz ve ince saç teline sahipse cm2’ye daha yüksek oranlarda bir ekim yapılırsa yoğun bir saç görünümüne kavuşabilirler. Kalın, hafif dalgalı ve ya kıvırcık saç teline sahipse cm2’ye daha az sayıda bir ekim yapılsa dahi hastayı memnun edecek bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Yoğun saç ekimi yapılabilmesi için ince greftlere ve kafa derisinde ince kanalların açılmasına ihtiyaç vardır. Bunun için verici bölgeden (donör saha) alınacak greftlerin ince punchlarla toplanması gerekir.

Saç ekimi yapılacak alanda açılacak olan kanalların da ince slitlerle açılması gerekmektedir. Böylece birim alana daha sık ve çok sayıda kanal slitlerle açılabilmektedir. Kalın slitlerle sık kanal açmak, dokudaki zedelenmeyi artırarak nekroz riskine neden olur. Bu nedenlerden ötürü kalın slitlerle ekim yapılacak alana sık kanal açılmamalıdır.

1 YORUM

  1. merhabalar. ben ekim düşünüyorum. önden biraz dökülmem var. az biraz da tepemde. saç dökülme tablosunda 4’de gösterilen tarzda bir dökülmem var yani. bu durumda ortalama kaç grefte ihtiyacım var? görüşmeye gitmeden önce bir araştırma yapayım dedim…

CEVAP VER